Wymiana prądnicy na alternator w Ursus

Działanie alternatora jest w zasadzie podobne, co działanie prądnicy, która montowana była w starszych ciągnikach rolniczych. Różnica polega jednak na efektywności tych dwóch podzespołów. Prądnica jest o wiele mniej efektywna, gdyż może powodować niedostateczne doładowanie akumulatora. To dlatego wielu właścicieli starszych ciągników decyduje się na wymianę prądnicy na alternator. Czy taka zmiana jest korzystna? Jakie korzyści przynosi i jak przebiega wymiana standardowej prądnicy na alternator? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Krok 1 – demontaż prądnicy

Zacznij od zdemontowania prądnicy. W przypadku Ursusa C 360 znajduje się ona z prawej strony silnika, w pobliżu kolektora ssącego. Należy poluzować napinacz paska klinowego, a następnie zdjąć go z koła pasowego prądnicy. Kolejnym krokiem jest odkręcenie śrub mocujących przewody elektryczne i odkręcenie prądnicy i regulatora napięcia. Pierwszy krok jest już wykonany, czas na montaż alternatora!

Krok 2 – podłącz alternator

Kiedy wszystkie elementy są zdemontowane, pozostaje umieścić alternator w odpowiednim miejscu i przymocowanie go śrubami. Pamiętaj, że koło pasowe alternatora musi znaleźć się w tej samej linii co koła pompy układu chłodzenia i wentylatora. Kiedy pasek zostanie już naprężony, pozostanie jedynie połączyć przewody elektryczne, a następnie sprawdzić, czy wszystko działa jak należy.

Krok 3 – podłączenie alternatora

Po przeprowadzonym demontażu prądnicy i regulatora napięcia, pozostają zwykle dwa przewody – zazwyczaj żółty i zielony. Aby wykorzystać je do podpięcia alternatora, trzeba je zaizolować i zabezpieczyć. Połącz alternator z kontrolką ładowania przy użyciu brązowego przewodu zamocowanego do mniejszego zacisku alternatora. Złącze na alternatorze należy połączyć przewodem z zaciskiem na rozruszniku. Gotowe! Alternator został podłączony. Po zakończonej pracy warto sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak powinno. Najlepiej wykorzystać do tego woltomierz. Jeśli uzyskany odczyt jest w przedziale od 13.8 do 14.5V oznacza, że alternator działa, jak należy i poziom ładowania się akumulatora jest w

Czy warto wymienić prądnicę na akumulator w Ursusie?

Właściciele ciągników zgodnie stwierdzają, że zastosowanie alternatora zamiast prądnicy znacząco podnosi skuteczność i tempo pracy. Akumulator jest zawsze całkowicie naładowany, w przeciwieństwie do pracy z prądnicą. Więcej informacji na temat tego, jak wymienić prądnicę na alternator znajdziesz tutaj: aldomarket.pl/Jak-podlaczyc-alternator-do-Ursusa-C-360-blog-pol-1659288330.html.