terminale płatnicze

Terminale płatnicze — czy model ma znaczenie?

Z ogromnej popularności transakcji bezgotówkowych zdają sobie sprawę zarówno klienci, jak i przedsiębiorcy. Mało kto nosi dziś przy sobie gotówkę; karty płatnicze i system BLIK pozwalają nam dokonywać zakupów sprawniej i bezpieczniej. Nie bez znaczenia jest jednak jakość terminala, z którego w tym celu korzystamy.

Krótka historia terminali płatniczych

Terminale płatnicze to stosunkowo nowe urządzenia, choć ich prototypy istnieją na rynku dłużej, niż niektórym może się wydawać. Ich początki utożsamia się z wprowadzeniem do obiegu kart płatniczych w drugiej połowie XX wieku. Oczywiście pierwsze z nich wyprodukowano na Zachodzie; do Polski dotarły w latach 90. ubiegłego wieku, choć zagraniczni konsumenci korzystający z ofert zachodnich banków posiadali swoje karty dużo wcześniej.

Terminale płatnicze — co powinien wiedzieć przedsiębiorca?

Jeszcze kilka lat temu niektórzy przedsiębiorcy nie decydowali się na posiadanie terminali płatniczych, ponieważ były one nieopłacalne. Dziś spotkamy je jednak nawet w większości małych sklepów i salonów prasowych. Odpowiadają za to nie tylko zmiany prawne wprowadzone na początku 2022 roku, lecz przede wszystkim fakt, że większość klientów na wieść o tym, że płatność bezgotówkowa jest niemożliwa, opuści sklep i uda się do konkurencji. Dlatego coraz większa część przedsiębiorców prowadzących sprzedaż decyduje się na wprowadzenie terminali stacjonarnych lub mobilnych już w chwili rozpoczęcia działalności.

Czym różnią się poszczególne terminale płatnicze?

  • Zasadniczym zadaniem, które mają spełniać terminale płatnicze, jest oczywiście obsługa płatności bezgotówkowych. Przedsiębiorcy parują urządzenia z posiadaną przez nich kasą fiskalną, co umożliwia łatwą obsługę transakcji.
  • Najnowsze modele czytników płatniczych w połączeniu z aktualizacją oprogramowania nie wymagają już od sprzedawcy ręcznego wpisywania kwoty transakcji ani wykonywania innych dodatkowych czynności. W odpowiedzi na rozwój technologii i zmieniające się potrzeby klientów terminale płatnicze obsługują dziś m.in. karty magnetyczne oraz płatności BLIK.
  • W zależności od specyfiki twojej działalności możesz wybrać stacjonarny lub mobilny terminal. Pierwszy z nich wymaga stałego podłączenia do prądu i Internetu, zaś drugi działa dzięki wbudowanej baterii i karcie SIM. Terminale mobilne wykorzystują dziś nie tylko kelnerzy i taksówkarze; są one popularne niemal w każdej branży. Czytniki mogą również posiadać dodatkowe funkcje, nowoczesne procesory i inne udogodnienia.

Terminale płatnicze — jak wybrać właściwy?

Rodzaj terminala płatniczego powinieneś dostosować do swojego biznesu. W dużych, popularnych sklepach należy skupić się przede wszystkim na wydajności czytników, zaś w handlu obwoźnym — na ich mobilności. Bez względu na to, jakiego urządzenia potrzebujesz, idealny model znajdziesz w sklepie Madex. Odwiedź jeden z punktów stacjonarnych lub dokonaj zakupu online, aby już dziś unowocześnić swój biznes!