Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy – co to jest i kiedy warto go wziąć?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które w ostatnich latach zyskało bardzo dużą popularność w naszym kraju. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu kredyt, aby stać się właścicielem własnej nieruchomości. Jak wiadomo jest to długoletnie zobowiązanie, które niekiedy trzeba spłacać nawet przez 20-30 lat. Przez ten okres bardzo wiele może się zmienić – zarówno domowy budżet, jak i oferty w bankach. Co zrobić w momencie, gdy okazuje się, że w innym banku jest o wiele lepsza oferta kredytu hipotecznego niż ta, na którą zdecydowałeś się jakiś czas temu? Rozwiązaniem może być kredyt refinansowy. Co to jest i kiedy warto go wziąć?

Kto może skorzystać z kredytu refinansowego?

Ten rodzaj kredytu dedykowany jest osobom, które posiadają kredyt hipoteczny. Głównym celem refinansowania jest zmiana jednego zobowiązania na drugie, w celu uzyskania lepszych warunków kredytowania. Kredyt refinansowy jest więc propozycją dla osób, które nie są zadowolone z warunków swojego obecnego kredytu i chcą coś w nich zmienić.

Zanim weźmiesz kredyt refinansowy, powinieneś dokładnie przeanalizować swoją aktualną umowę. Porównaj ją z ofertami banku, aby stwierdzić czy Twój kredyt rzeczywiście jest mało opłacalny. W tym celu możesz skorzystać z rankingów internetowych, a także kalkulatorów, które znajdują się na stronach internetowych banków.

Czy refinansowanie kredytu się opłaca?

Rynek finansów w naszym kraju rozwija się tak dynamicznie, że nic w tym dziwnego, że oferty niektórych kredytów stają się coraz lepsze. Niestety osoby, które wzięły kredyt hipoteczny kilka lub kilkanaście lat temu, mogą nie być z tego zadowolone, ponieważ również chciałyby mieć możliwość spłaty kredytu na tak korzystnych zasadach. Aby określić czy dany kredyt jest bardziej opłacalny, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. W ich skład wchodzi: stopa procentowa WIBOR 3M oraz marża bankowa. Kredytobiorca ma największy wpływ na wysokość marży i może wynegocjować ją z bankiem tak, aby była, jak najkorzystniejsza.

Refinansowanie kredytu https://habzafinanse.com.pl/kredyt-refinansowy/ może okazać się opłacalne w momencie, gdy masz kilka kredytów hipotecznych. Jeśli znajdziesz dobrą ofertę, to uda Ci się zmniejszyć miesięczną ratę i zaoszczędzić trochę na tym zobowiązaniu. Zwróć tylko uwagę na prowizję, opłatę za wcześniejszą spłatę, wymagane opłaty sądowe oraz opłaty, które wiążą się z zabezpieczeniem nowego kredytu. Dopiero po uwzględnieniu wszystkich kosztów można stwierdzić czy dany kredyt jest opłacalny.