Ile kosztuje wypłata z obcego bankomatu?

Założenie konta bankowego jest dzisiaj banalnie proste. Duży wybór sprawia jednak, że nad odpowiednią opcją musimy się chwilę zastanowić. Tym bardziej warto zastanowić się, czego oczekujemy po koncie bankowym. Jak mogłoby się wydawać, bezpłatne wypłaty i wpłaty do bankomatów są podstawą – jednak jak się okazuje, nie wszędzie.

Czy wypłaty z obcych bankomatów są płatne?

Wiele kont bankowych obciążonych jest opłatami. W dobie silnej konkurencji banki wciąż konkurują jednak o klientów, oferując coraz atrakcyjniejsze warunki. O ile założenie konta bankowego jest z reguły darmowe, o tyle istnieje sporo płatnych produktów, takich jak opłata za kartę, lub właśnie wypłaty z obcych bankomatów. Często opłatami obciążane są również wpłaty do bankomatów, co dla wielu osób, które dostają honorarium na konto bankowe, może stanowić trudność. Dokładniej, jak wpłacić pieniądze sprawdza autor artykułu na Banki365.pl. Warto zainteresować się tym tematem, aby nie spędzić niezliczonej ilości czasu przed wpłatomatem i uniknąć niechcianych opłat.

Bywa oczywiście, że wypłata z bankomatów obcych jest bezpłatna – takie rozwiązanie oferuje kilka banków, między innymi Alior Bank. To sytuacja na korzyść dla klienta, który nie zawsze ma okazję znaleźć bankomat dopasowany do banku, w którym posiada konto bankowe.

Ile kosztuje wypłata z obcego bankomatu?

Opłaty za wyciąganie pieniędzy z bankomatów są bardzo często narzucane z góry przez organizacje płatnicze, na przykład Visa czy Mastercard. Opłata wynosi średnio 1,20 od wypłaty z bankomatu, i to bank płaci ją danej firmie, z której usług korzysta, oferując karty bankomatowe. Aby uniknąć kosztów, placówka często obciąża klientów swojego banku tego rodzaju prowizjami. Zasadniczo, sposoby naliczania opłat są dwa – często jest to ustalona z góry, miesięczna kwota za korzystanie z obcych bankomatów, która może wynosić od kilku do nawet 10 złotych, lub system prowizyjny, w którym wysokość opłaty jest naliczana od wysokości sumy wybranej z bankomatu. Istnieją także banki, które ustalają jedną cenę za każde wybranie pieniędzy z obcego bankomatu.

Jakie konto założyć, aby uniknąć opłat za korzystanie z bankomatów?

Pomimo iż faktem jest, że banki bardzo często muszą płacić daniny firmom, które organizują karty płatnicze, wiele placówek decyduje się na to, aby wziąć opłatę na siebie, byle tylko pozyskać klienta. Osoba, która będzie miała zapewniony bezpłatny dostęp do wypłat w obcych bankomatach będzie bardziej skora, aby skorzystać z innych proponowanych przez bank udogodnień.

Aby znaleźć konto, które nie przewiduje opłat za wypłaty w obcych bankomatach można skorzystać z różnego rodzaju rankingów albo zapytać w wybranym banku o takie właśni konto. Wiele banków ma do wyboru różne produkty, które może dopasować do profilu i oczekiwań klienta.