kryptowaluty

Jak rozpocząć swoją przygodę z kryptowalutami?

Wejście w świat kryptowalut nie wymaga ogromnej inwestycji – ani czasowej, ani pieniężnej. Można zrobić to w każdej chwili, wystarczy jedynie mieć sprzęt z dostępem do Internetu (jeśli ktoś nie planuje “kopać” kryptowalut, a chce jedynie nimi obracać, nie musi to być nawet sprzęt szczególnie mocny) i chwilę wolnego czasu.

Tylko od czego zacząć? Co robić dalej, kiedy wejdzie się już w posiadanie jakiejś kryptowaluty? Na te pytania postaramy się szczegółowo odpowiedzieć w dalszej części tego materiału.

Od czego zacząć inwestycję w kryptowaluty?

Pierwszym krokiem jest założenie portfela kryptowalutowego, w którym będzie można przechowywać swoje kryptowaluty (i za pomocą którego wykonuje się transakcje). Nie jest to trudny ani czasochłonny proces, a do tego nie wymaga on z reguły dzielenia się dużą ilością danych osobowych.

Kiedy już będziemy posiadać własny portfel, nie pozostaje nic innego, jak doładować go kryptowalutą za pomocą portalu do wymiany walut tradycyjnych i kryptowalut. Dalej sytuacja zależy od tego, jaką strategię inwestycyjną przyjęliśmy.

Można postawić na inwestycje długoterminowe. Wtedy trzeba zrobić dobry research w zakresie tego, która kryptowaluta ma szansę odnieść sukces w przyszłości, kupić ją i cierpliwie czekać – niekiedy nawet latami. Druga opcja to inwestycje krótkoterminowe. W takiej sytuacji konieczne jest bycie na bieżąco z aktualnymi i nadchodzącymi trendami, a także śledzić kursy kryptowalut i szybko na nie reagować, to jest sprzedawać posiadane kryptowaluty, kupować nowe, sprzedawać z zyskiem, kupować kolejne i tak w kółko.

Wartościowe informacje w zakresie trendów, strategii, danych historycznych i nie tylko można znaleźć np. na forach i portalach poświęconych kryptowalutom. Należy jednak podchodzić krytycznie do znalezionych treści i sprawdzać zawsze renomę ich autorów.

Jaki portfel kryptowalutowy wybrać?

Wirtualny portfel kryptowalutowy może być założony za pomocą specjalnej witryny, ale są też inne opcje, na przykład tzw. portfel sprzętowy. Portfele sprzętowe są niewielkimi urządzeniami, które trzeba połączyć z komputerem, aby uzyskać dostęp do swojej kryptowaluty. Dzięki temu nie musimy się bać, że ktoś zhakuje nasze konto i “wyczyści” portfel. To bezpieczna opcja, ale ma też swoje mankamenty.

Portfel wirtualny jest często darmowy, za sprzętowy trzeba zapłacić, a do tego nie można sobie pozwolić na to, aby go zgubić, bo bezpowrotnie utracimy dostęp do zgromadzonej kryptowaluty. Ogółem mówiąc, dla początkujących zaleca się raczej portfele wirtualne, a o portfelu sprzętowym będzie można pomyśleć, kiedy zgromadzi się kryptowaluty o sporej wartości i ich ochrona stanie się priorytetem.