jak wygląda konsolidacja kredytu

Jak wygląda konsolidacja kredytu

Twoje zobowiązania finansowe zaczęły Cię przytłaczać? Masz kilka kredytów i już nie radzisz sobie ze spłacaniem ich wszystkich jednocześnie? Rozwiązaniem może okazać się konsolidacja kredytu, którą oferuje coraz więcej banków i prywatnych firm pożyczkowych. Jak wygląda konsolidacja kredytu i kto może z niej skorzystać? Podpowiadamy.

Czym jest kredyt konsolidacyjny

Zanim dowiesz się, jak wygląda konsolidacja kredytu, musisz dowiedzieć się, czym ona właściwie jest. Najprościej mówiąc, jest to połączenie ze sobą kilku różnych zobowiązań bankowych w jedno.

Konsolidacja polega na zaciągnięciu zupełnie nowego kredytu. Jest to kredyt celowy, który możemy wykorzystać tylko i wyłącznie na jeden cel, jakim jest spłata dotychczasowych zobowiązań. Konsolidacji możemy poddać wszystkie kredyty i pożyczki, które kiedyś wzięliśmy i przestaliśmy radzić sobie z ich spłatą. Mogą to być np. kredyty gotówkowe, chwilówki, kredyty mieszkaniowe i samochodowe, a także wiele innych.

Dzięki zastąpieniu kilku zobowiązań jednym kredytem mamy możliwość obniżyć miesięczną ratę, którą musimy ponosić za spłatę kredytu. Jeśli przez nadmiar kredytów i pożyczek masz problem z pamiętaniem o spłatach lub po prostu Twoja sytuacja finansowa się pogorszyła, to możesz skorzystać z kredytu konsolidacyjnego.

Kto może wziąć kredyt konsolidacyjny?

Konsolidacja to rozwiązanie dla osób, które są zadłużone, ale dalej są wiarygodne dla banków. Jeśli chcesz skorzystać z tego produktu, musisz mieć zdolność kredytową. Bank z pewnością sprawdzi, czy będziesz w stanie spłacać nowe zobowiązanie. Warto więc pomyśleć o konsolidacji jeszcze wtedy, gdy nie mamy dużych problemów finansowych. Jeśli będziemy chcieli się o nią ubiegać w momencie, gdy wpadniemy w spiralę zadłużeń, to o wiele trudniej może nam być, przejść weryfikacje zdolności kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny jest dedykowany osobom, które mają problem ze spłatą kilku zadłużeń naraz i chcą trochę odciążyć swój domowy budżet. Dzięki temu, że otrzymujemy nowy kredyt na spłatę kilku zadłużeń i wydłużamy maksymalnie okres jego spłaty, możemy co miesiąc nieco zaoszczędzić.

Czy konsolidacja się opłaca?

Skoro już wiesz, jak wygląda konsolidacja kredytu https://habzafinanse.com.pl/kredyt-konsolidacyjny-dla-firm/ to musisz wiedzieć, czy na pewno będzie Ci się opłacać. Zaletą konsolidacji jest to, że możemy połączyć ze sobą kilka zobowiązań. Dzięki temu zyskujemy jedną, przejrzystą ratę, która jest mniejsza w porównaniu, gdybyśmy podliczyli sumę wszystkich kilku zobowiązań.

O tym, czy konsolidacja będzie się nam opłacać, decyduje przede wszystkim oprocentowanie kredytu. Musisz pamiętać, że bank również chce zarobić na tego typu kredycie i może zaproponować Ci niekorzystne oprocentowanie. W konsekwencji, mimo że Twoje miesięczne raty będą mniejsze to całkowita kwota kredytu może być większa niż gdybyś musiał spłacić kilka zobowiązań.

Jest to jednak dobry wybór w momencie, gdy nie jesteś w stanie ze swojego miesięcznego budżetu zapłacić kilku kredytów. Wtedy, mimo że koszt całkowity konsolidacji będzie większy to i tak Ci się to bardziej opłaca z tego względu na to, że nie popadasz w zadłużenie.