kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny – spłata kilku zobowiązań finansowych w jednym kredycie

Kredyt konsolidacyjny to dobre rozwiązanie dla osób, które zaciągnęły kilka kredytów. Zamiast spłacać każdy z nich osobno, w oddzielnych ratach, można płacić miesięcznie jedną ratę.

Specyfika kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny daje możliwość spłaty kredytu w jednej racie niżej oprocentowanej. Kredytobiorca ma większą kontrolę nad wydatkami, która pozwala mu na większą przejrzystość na wszystkimi koniecznymi wydatkami. Nie trzeba konsolidować wszystkich kredytów, można wybrać te najważniejsze, na których nam zależy. Klienci najczęściej konsolidują kredyty gotówkowe, ale również samochodowe i mieszkaniowe. Niektórzy decydują się na skonsolidowanie debetów na rachunkach oraz limitów na kartach kredytowych.

Kredytobiorca wybiera bank, w którym wnioskuje o kredyt konsolidacyjny. Okres spłaty tego kredytu jest dłuższy, przez co raty są niższe, niż te, jakie klient spłacał przed konsolidacją.

Kredyt tego rodzaju jest najlepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą sobie zapewnić lepszą przejrzystość i kontrolę w bieżących wydatkach. Wielu kredytobiorców w ten właśnie sposób odzyskało płynność finansową. Kredyt konsolidacyjny uczy także oszczędzania w trudnych sytuacjach życiowych, kiedy kredytobiorca zmaga się z deficytem finansowym.

Kredyt konsolidacyjny a zdolność kredytowa

W celu uzyskania kredytu wymagana jest zdolność kredytowa. Procedura jest podobna jak przy staraniu się o każdy kredyt. Bank sprawdza kredytobiorcę w BIK. Klient wnioskujący o kredyt musi przedstawić w banku odpowiednie dokumenty: wcześniejsze umowy kredytowe, zabezpieczenia kredytów, wyciągi z konta. Bardzo ważna jest historia kredytowa. Jeżeli jest pozytywna, klient może się spodziewać szybkiej decyzji w sprawie przyznania kredytu konsolidacyjnego.

Istotne informacje dla osób starających się o kredyt konsolidacyjny

Pierwszym krokiem na drodze do zaciągnięcia kredytu jest wybór właściwego banku. Wiele z nich ma w swojej ofercie kredyt konsolidacyjny. Należy dokładnie przeanalizować, która oferta jest dla nas najbardziej optymalna. Po drugie należy zwrócić uwagę na wysokość raty kredytu. Dłuższy okres spłaty kredytu powinien się wiązać z niższą ratą. Ważne, by rata nie przewyższała naszych możliwości finansowych. Kolejną istotną informacją jest również całkowita kwota spłaty kredytu. Należy zbadać dokładnie, jaka będzie wysokość prowizji dla banku.

Trzeba też pamiętać o tym, że im dłuższy okres kredytowania, tym większa kwota do spłaty. Przy ocenie oferty kredytu konsolidacyjnego, ważnym parametrem jest wskaźnik RRSO. Poza tym, należy dowiedzieć się, jakie będą opłaty dodatkowe, m.in.  wysokość odsetek za wpłatę raty po terminie. Z powodu opóźnień w spłacie rat bank może wypowiedzieć umowę. Zabezpieczenie kredytu w postaci hipoteki (zabezpieczenie mieszkaniem lub domem) wiąże się z koniecznością dokonania wyceny nieruchomości. Dalszą konsekwencją jest dokonanie wpisu do księgi wieczystej, który wiąże się z dodatkowymi kosztami.