Jak rozliczać się z adwokatem za obsługę prawną firmy?

Wiele firm korzysta z obsługi prawnej. Często jest to proces wręcz nieodzowny – kontrola nad dokumentami i płacami powinna być realizowana przez odpowiednią firmę, która zapanuje nad różnego rodzaju prawnymi niuansami. Taka obsługa prawna firmy jednak kosztuje. Jak rozliczać się z adwokatem, który świadczy naszej firmie usługi prawne?

Czym jest obsługa prawna firmy?

Obsługa prawna firmy może przebiegać na wielu płaszczyznach. Pomoc prawnika nieodzowna jest w momencie sporu z podmiotem trzecim lub w przypadku problemów z rozliczeniami – jednak często przydaje się już na etapie negocjacji. Prawnicy i adwokaci wspierają przedsiębiorstwo na w kwestii mediacji biznesowych oraz w momencie przejęcia jakiegoś podmiotu; podobnie kwestia wygląda z zakończeniem działalności – przy prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym. Jeśli szukasz rozwiązania kwestii prawnych i chcesz uporządkować sprawy w Twoim przedsiębiorstwie, obsługa prawna firm oferowana przez Kancelarię KRS jest dobrym rozwiązaniem. Warto tutaj wspomnieć, że w trakcie działania Twoja firma będziemy musiała mierzyć się z różnego rodzaju wyzwaniami i zmianami. Dobrze jest mieć więc pomoc na każdym etapie tworzenia i funkcjonowania firmy.

Ile kosztuje obsługa prawna firmy?

Jeśli zaczniemy szukać informacji o kosztach obsługi prawnej firm, znajdziemy w sieci różnego rodzaju informacje. Wynagrodzenie za pomoc prawną możemy rozpatrywać w różny sposób – płacąc za poradę, poszczególną sprawę, ryczałtowo (o dokładnych sposobach rozliczenia można przeczytać więcej w ostatnim akapicie). Porada prawna, w zależności od stopnia skomplikowania problemu może kosztować o 50 do nawet 500 złotych. Natomiast w kwestii prowadzenia konkretnej sprawy, usługa taka może kosztować od 400 do nawet kilku tysięcy złotych (na przykład zakładanie czy przekształcanie przedsiębiorstw). Stała współpraca z firmą zajmującą się obsługą prawną firm będzie dużo tańsza, a przede wszystkim znacznie uproszczona.

Jak rozliczać się z adwokatem za obsługę prawną firmy?

Istnieje kilka sposobów rozliczania się adwokatem w ramach prowadzenia obsługi prawnej firmy. Pierwszą (najmniej opłacalną dla przedsiębiorstwa) opcją jest zlecenie zewnętrznej firmie konkretnej sprawy – w tym przypadku wynagrodzenie ustalane jest indywidualnie i dochodzi tutaj kwestia wynagrodzenia za wygrany proces.

Spośród najczęściej stosowanych form wynagrodzenia dla adwokata w ramach obsługi prawnej firm najczęściej stosuje się system ryczałtowy, mieszany, stawkę godzinową lub stawkę godzinową z ograniczeniem budżetu. Dodatkowo, w przypadku konkretnych przeprowadzanych przez firmę spraw często występuje również wynagrodzenie procentowe.

Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy. Warto zastanowić się nad wynagrodzeniem ryczałtowym, które jest prostsze w wyliczeniu. Często adwokaci rozliczają się dodatkowo także w oparciu o sucess fee – tak zwaną „opłatę od sukcesu”, czyli prowizję od wygranej sprawy, ustalanej z klientem indywidualnie.