oszczędzanie

Brakuje Ci pieniędzy? – zacznij oszczędzać!

Brak dodatkowych środków pieniężnych na koncie jest dosyć ryzykowne. Każdego dnia może nas spotkać sytuacja, w której awarii ulegnie samochód bądź podstawowy sprzęt RTV AGD. Przy tego typu niespodziewanych wydatkach jesteśmy praktycznie zmuszeni do zdobycia dodatkowych pieniędzy z dnia na dzień. O wiele lepszym rozwiązaniem wydaje się posiadanie w odwodzie pewnej ilości gotówki, dzięki czemu bez problemu pokryjemy każde niespodziewane wydatki. Już teraz poznaj 5 skutecznych sposobów na oszczędzanie!

1.Planuj domowy budżet

Warto na na końcu bądź początku każdego miesiąca zrobić sobie pewne rozeznanie w swoim budżecie domowym. Na pewno warto uwzględnić w nim wszelkie regularne wydatki, jak np. na jedzenie, paliwo czy też opłaty za mieszkanie, ale też mnie regularne, jak np. wydatki na zbliżające się urodziny ukochanej osoby. To powinno nam mniej więcej pomóc określić poziom naszych wydatków w danym miesiącu. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy w danym miesiącu uda nam się coś zaoszczędzić czy też będziemy musieli poszukać gdzieś dodatkowej gotówki.

2.Przed zakupem dwa razy się zastanów

Wydatki na elektroniczne gadżety czy też dostęp do platformy VOD na pozór wydają się drobnymi kwotami. Jednak suma wszystkich zakupów może na nas zrobić już duże wrażenie. Z tego powodu warto zawsze wstrzymać się z decyzją o jakimkolwiek zakupie przynajmniej do następnego dnia. To pozwoli nam bardziej świadomie ocenić, czy naprawdę potrzebujemy danego produktu, czy też być może to tylko reklama wywołała w nas taką chęć kupna.

3.Uporządkuj swoje rachunki

Niejednokrotnie ponosimy regularne wydatki co miesiąc na rachunki za rzeczy oraz usługi, których kompletnie nie używamy. Polacy są bardzo skłonni do zawierania usług z abonamentem telefonicznym bądź do kupowania produktów na raty. Warto przejrzeć swoje wydatki w skali miesiąca i postarać się zredukować wydatki za rzeczy i produkty, których kompletnie już nie używamy.

4.Planuj swój dzień

Sporo osób często nie ma sprecyzowanego planu na swój dzień. Z tego powodu zdarza nam się każdego ranka z powodu zaspania jeść śniadanie, obiad oraz pić kawę na mieście. O ile jednostkowe wypady na miasto są wskazane, o tyle codzienne atrakcje tego typu mogą mocno nadwyrężać nasz budżet. Warto dzień wcześniej przygotować sobie jedzenie bądź też wstać 30 minut wcześniej, aby na spokojnie wypić bądź przygotować kawę w domu.

5.Magiczny słoik

Metoda z odkładaniem monet do słoika znana jest od wieków. Jednak tak naprawdę jest ona wciąż bardzo skuteczna. Wyobraź sobie, że w ciągu kilku miesięcy możesz odłożyć nawet kilkaset złotych. Mogą to być pieniądze, które okażę się nieocenione przy jakichkolwiek kłopotach finansowych.