Warto wiedzieć, że w 2020 roku kierowcy tirów mogli cieszyć się w najwyższych zarobków w historii jeżeli chodzi o branżę. Jest to oczywiście spowodowane podwyższeniem płacy minimalnej. Ile zarabia tirowiec?
Zmiany w wynagrodzeniach w 2020 roku
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w 2020 roku miał miejsce zdecydowanie najwyższy wzrost płacy minimalnej w ciągu ostatnich 10 lat. Godny uwagi jest fakt, że minimalna pensja wynosi obecnie 2600 złotych brutto. Oznacza to tym samym, że jest to prawie 50% przeciętnego wynagrodzenia. Należy zaznaczyć, że wzrosła również wartość pracy za nadgodziny czy dyżury pracowników pracujących w omawianym zawodzie.
Wynagrodzenie minimalne po nowemu
Warto wiedzieć, że płaca minimalna rośnie w Polsce już od 20 lat. Należy oczywiście zaznaczyć, że nowe stawki mają zastosowanie nie tylko i wyłącznie do wszystkich zawodów, ale również branż. Nie ma w tym przypadku żadnego znaczenia wielkość firmy, jej wyniki finansowe czy region. Bardzo istotny jest również fakt, że pracodawcom, którzy podjęliby decyzję o wypłacaniu niższego wynagrodzenia niż gwarantuje ustawa, grozi kara dochodząca do 30 tysięcy złotych. Należy wiedzieć, że kwota minimalna nie dotyczy tylko dochodu netto poszczególnych pracowników. Trzeba do niej doliczyć także składki czy świadczenia, które wynikają ze stosunku pracy. Doskonałym przykładem może być ZUS.
Ile zarabia kierowca tira w Polsce?
Należy mieć świadomość, że zdecydowanie najwyższe zarobki odnotowywane są przed kierowców jeżdżących na trasach międzynarodowych. Warto również wiedzieć, że wzrostem płacy minimalnej w kraju, niższe będą dopłaty do zagranicznych płac minimalnych. Jest to oczywiście związane z wyższym wynagrodzeniem zasadniczym. Przeciętne wynagrodzenie tirowca wynosi obecnie około 2700 złotych netto.
W przypadku transportu międzynarodowego pracodawca będzie miał możliwość wybrania stawki diety zagranicznej. Godny uwagi jest fakt, że minimalne kwota dobowa w tego rodzaju podróży zgodnie z prawem wynosi 30 złotych, z kolei maksymalna może dojść we Francji nawet do 49 euro. Ponadto w operacjach transgranicznych bardzo ważny będzie zwrot kosztów za noclegi. W zdecydowanej większości przypadków jest bowiem wypłacany w formie ryczałtów.
Warto wiedzieć, że zgodnie z niemieckimi stawkami będzie to równowartość 37,5 euro, a francuskimi aż 45 euro. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że delegowanie pracowników będzie wiązało się z przestrzeganiem wszystkich przepisów prawa międzynarodowego, które uległo zmianie w lipcu 2020 roku.
Zarobki kierowcy tira według Unii Europejskiej
Doświadczeni kierowcy mogą liczyć na zarobki w wysokości 6500 złotych netto. Oczywiście w wspomnianej kwocie uwzględnione zostały diety, a także ryczałty za noclegi. Z kolei całkowity koszt zatrudnienia dla pracodawcy wynosi w takim przypadku 8500 złotych. Należy mieć świadomość, że bardzo duży wpływ na zarobki kierowców ma także przedsiębiorstwo, w którym pracują. Pracownicy większych, renomowanych firm mogą liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie.