Czym jest i jak sprawdzić zdolność kredytową?

Czym jest zdolność kredytowa?

Przed udzieleniem Ci kredytu bank musi wiedzieć, czy będziesz w stanie spłacić zobowiązanie. W tym celu z pewnością przeanalizuje to, jaka jest Twoja zdolność kredytowa. Im lepiej wypadnie taka analiza, tym na większą kwotę kredytu będziesz mógł liczyć. Zobacz, czym jest zdolność kredytowa i co musisz o niej wiedzieć.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to nic innego jak Twoja indywidualna zdolność do spłaty kredytu w terminie wraz z jego odsetkami. Dzięki zdolności kredytowej bank wie, czy będziesz w stanie spłacać zobowiązanie i czy warto Ci zaufać. Bank, który pożycza pieniądze, zawsze podejmuje pewne ryzyko. Chcąc je zminimalizować oblicza zdolność kredytową kredytobiorcy i w zależności od wyniku dobiera kwotę pieniędzy, którą według niego dana osoba będzie w stanie oddać. Na zdolność kredytową wpływ ma wiele czynników, o których zaraz powiemy.

Czynniki, które wpływają na zdolność kredytową

Analiza zdolności kredytowej przez bank dzieli się na dwa etapy. Pierwsza część polega na analizie ilościowej a druga na analizie jakościowej. Podczas analizy ilościowej bank sprawdza głównie Twoją sytuację finansową, biorąc pod uwagę uzyskiwane dochody, koszty miesięcznego utrzymania, obecne kredyty i pożyczki, poręczenia i karty kredytowe. Nie bez znaczenia jest także rodzaj umowy, na którą pracujesz. Najlepiej widziana jest umowa o pracę na czas nieokreślony i długi staż pracy w tej samej firmie.

Bank dokonuje także analizy jakościowej. Podczas niej pod uwagę brane są takie informacje jak wiek, stan cywilny, liczba osób, którą utrzymuje kredytobiorca, status mieszkaniowy i majątkowy, wykształcenie i wykonywany zawód. Ważna też jest historia kredytowa, która jest dowodem na to, że dana osoba potrafi sumiennie spłacać raty i zawsze oddawała pożyczone pieniądze w całości.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Skoro już wiesz, czym jest zdolność kredytowa i co na nią wpływa, to pewnie zastanawiasz się jak sprawdzić zdolność kredytową i czy można to zrobić samodzielnie. Otóż możesz to zrobić sam jeszcze przed pierwszą wizytą w banku. Wystarczy, że oszacujesz swoją sytuację finansową i to ile pieniędzy i w jakim czasie będziesz w stanie dodatkowo spłacić. Oblicz ile wynoszą Twoje aktualne rachunki i spłaty innych zobowiązań i zastanów się, czy będziesz w stanie spłacać kolejny kredyt. Bardzo ważna jest realna ocena swoich możliwości, ponieważ to Ty najlepiej wiesz, czy będziesz w stanie spłacać raty kredytu. Zdolność kredytową możesz też sprawdzić w Biurze informacji kredytowej. Jak sprawdzić zdolność kredytową w BIK? Wystarczy, że wejdziesz na stronę www.bik.pl, założysz konto i wydrukujesz swój raport. Dzięki temu zobaczysz, jak wyglądasz w oczach banku i co możesz poprawić, aby zwiększyć swoją zdolność do wzięcia kredytu.