pożyczki płynnościowe

Jak zmniejszyć ilość formalności, zaciągając pożyczki płynnościowe z UE?

Pożyczki płynnościowe z funduszy Unii Europejskiej są bardzo opłacalne, przede wszystkim z uwagi na ich niskie oprocentowanie. Unia nie udziela ich w celach zarobkowych, a po to, aby wspomóc przedsiębiorstwa w państwach członkowskich wspólnoty. W związku z tym możliwe jest znaczne obniżenie kosztów związanych z pożyczkami względem warunków, jakie można spotkać w bankach komercyjnych.

Jednocześnie Unia Europejska chce mieć pewność, że środki zostaną spożytkowane przez właściwe firmy i w odpowiedni sposób, w związku z czym z całym procesem zaciągania pożyczek płynnościowych (a także ich późniejszego rozliczania) wiąże się stosunkowo duża ilość formalności. Co można zrobić, żeby zredukować rzeczone formalności do minimum i uzyskać potrzebne środki szybciej? Doradzamy!

Kto może skorzystać z pożyczek płynnościowych?

Zanim wyjaśnimy, jak pozyskać pożyczki płynnościowe szybciej i przy mniejszej ilości formalności, warto wyjaśnić, kto w ogóle może skorzystać z takich produktów finansowych. Otóż są one dedykowane przedsiębiorcom, którzy są zagrożeni problemami finansowymi z powodu pandemii koronawirusa lub już je odczuwają.

Warunkiem jest, aby przed pandemią firmą funkcjonowała dobrze i nie posiadała opóźnień w BIK-u lub KRD (z wyjątkiem negatywnych wpisów spowodowanych właśnie koronawirusem). Trzeba podkreślić, że są to zobowiązania stosunkowo szeroko dostępne. Mogą starać się o nie przedsiębiorstwa z różnorodnych branż, o odmiennych formach prawnych (akceptowane są wszystkie typy spółek) oraz rozmiarach.

Z pomocy mogą więc skorzystać zarówno przykładowo wielkie podmioty z branży turystycznej, jak i mali restauratorzy. Należy natomiast wskazać, że maksymalna kwota pożyczki uzależniona jest od obrotów przedsiębiorstwa. Jednocześnie nawet mniejsze podmioty mogą liczyć na kwoty do kilkuset tysięcy złotych, co powinno pozwolić na pokrycie wszystkich bieżących wydatków.

Środki z pożyczki płynnościowej można przeznaczyć na przykład na wypłacenie wynagrodzeń pracownikom bądź opłacenie wszystkich składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy też podatków w Urzędzie Skarbowym.

Jak szybko uzyskać pożyczki płynnościowe?

Pożyczki płynnościowe wymagają, w dużym skrócie, zebrania niezbędnych dokumentów, wypełnienia wniosku o pożyczkę i licznych załączników do niego, a już po ich udzieleniu także dostarczenia dokumentów poświadczających wydanie środków zgodnie z ustalonymi warunkami. Wszystko to może być czasochłonne i stresujące, a do tego wymaga sporo wysiłku, wiedzy i doświadczenia, aby zrobić to wszystko poprawnie i nie narazić się na żadne kłopoty (na przykład wynikające z nieprawidłowego rozliczenia przyznanych środków).

Jest jednak jedno proste rozwiązanie tego problemu. Zamiast próbować pozyskać pożyczkę płynnościową na własną rękę, wystarczy zwrócić się w tej sprawie do instytucji, która zajmuje się właśnie udzielaniem pomocy w pozyskiwaniu korzystnych pożyczek z UE. Dzięki temu będziemy mogli liczyć na profesjonalną pomoc na każdym etapie pozyskiwania i rozliczania pożyczki, a eksperci przejmą na siebie większość uciążliwych obowiązków, takich jak wypełnianie wniosków i załączników.