Dobre firmy faktoringowe

Faktoring dla firm – jak wybrać dobrą firmę faktoringową?

Wybór firmy faktoringowej może nie być łatwym zadaniem, jeśli do tej pory Twoja firma nie korzystała z tego rodzaju usług. Nie warto jednak rezygnować z pomocy profesjonalistów, którzy mogą poprawić sytuację finansową przedsiębiorstwa. Zobacz, na czym polega faktoring i jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę.

Czym jest faktoring?

Faktoring jest coraz popularniejszą usługą i korzysta z niego wiele małych i dużych firm z różnych branż. Mimo to dalej wiele przedsiębiorców nie wie, na czym polega taka usługa. Faktoring to jedna z form finansowania przedsiębiorstwa, która może okazać się opłacalna dla wielu osób. Usługa ta polega na tym, że firma faktoringowa wykupuje wierzytelności, które należą się firmie z racji dokonanej sprzedaży usług lub produktów.

Wierzytelności nie mogą być przeterminowane, a faktoring stosuje się najczęściej w przypadku faktur z odroczonym terminem płatności. Jeśli nie chcesz czekać, aż Twój kontrahent opłaci fakturę z odroczonym terminem, to możesz skorzystać z pomocy firmy faktoringowej. W ten sposób otrzymasz pieniądze od faktora, któremu odsprzedasz fakturę.

Jak wybrać firmę faktoringową?

Dobre firmy faktoringowe wyróżniają się wysoką jakością świadczonych usług i oferują różne warunki w zależności od potrzeb przedsiębiorcy. Przed zdecydowaniem się na usługi konkretnego faktora sprawdź jakie rodzaje faktoringu oferuje dana firma. Większość osób powinna być zadowolona z faktoringu jawnego, który polega na tym, że kontrahent jest informowany o przeniesieniu wierzytelności na faktora. Ten typ faktoringu pozwala zachować pełną przejrzystość w kontaktach biznesowych. Dzięki temu nie utracisz zaufania kontrahenta, z którym być może współpracujesz już od wielu lat.

Podczas wyboru ważne są oczywiście koszty takiej usługi. Firmy faktoringowe pobierają wynagrodzenie za wykonywanie swojej pracy. Zanim skorzystasz z pomocy konkretnego faktora, sprawdź jaką prowizję on pobiera. Wysokość prowizji jest zależna od wielu czynników i może wynosić niecały procent lub nawet kilka procent. Zsumuj wszystkie koszty, które wiązałyby się ze skorzystaniem z usług danej firmy i porównaj je z innymi ofertami.

Jeśli kompletnie nie wiesz gdzie szukać dobrej firmy faktoringowej, to możesz skorzystać z rankingów internetowych. W takim miejscu porównuje się ofertę z kilku różnych firm i można szybko wybrać najlepszą. W rankingu znajdziesz wszystkie istotne informacje np. koszty, czas oczekiwania na pieniądze, prowizje itd. W takim miejscu możesz się też dowiedzieć czy dana firma cieszy się dobrą opinią.