Pozycjonowanie sklepu internetowego – jak zacząć przyciągać do siebie klientów z wyszukiwarki?

Pozycjonowanie to jeden z najważniejszych elementów strategii marketingowej w branży e-commerce. W dzisiejszych czasach, przy tak dużej konkurencji, po prostu trzeba ułatwić klientom dostęp do naszych usług! Dobrze zaplanowana strategia pozycjonowania, skutecznie przyczyni się do rozwoju sklepu internetowego. Jak to zrobić? 

Dlaczego warto pozycjonować sklepy internetowe?

Chyba każdy, kto prowadzi swoją działalność w sieci, słyszał już o pozycjonowaniu. Tę strategię stosują wszystkie dochodowe firmy działające w e-commerce. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ jest to jeden z najlepszych sposobów na to, by stać się widocznym dla odbiorców w wyszukiwarce internetowej. Bo to przecież właśnie tam potencjalni klienci wyszukują obecnie towarów i usług najczęściej.

Wystarczy się zastanowić — co robimy, gdy chcemy znaleźć idealny płaszcz zimowy? Albo gdy szukamy najlepszego dermatologa w konkretnym mieście? W dzisiejszych czasach większość z nas w pierwszej kolejności wpisuje to w Google. Tak jest przecież najszybciej, najwygodniej i najskuteczniej. Prowadząc działalność sprzedaży online, musimy więc zrobić wszystko, by nasze produkty znalazły się w odpowiedziach na zapytania potencjalnych klientów, a dodatkowo, aby ich pozycja na liście była jak najwyższa. I właśnie w tym celu przeprowadza się pozycjonowanie sklepów internetowych.

Co prócz atrakcyjnego ulokowania w wynikach wyszukiwania zapewnia jeszcze pozycjonowanie? Przede wszystkim jest to strategia, która pozwala na zdobycie wielu nowych odbiorców. Co więcej, wśród nich będą także tacy, którzy staną się realnymi klientami — może nawet i stałymi. To prowadzi z kolei do kolejnych korzyści, jakimi są między innymi większa popularność marki, renoma, a w końcu to, co interesuje każdego przedsiębiorcę, czyli zysk finansowy.

Jak wygląda pozycjonowanie sklepów internetowych? 

Pozycjonowanie to długotrwały proces, składający się z wielu etapów i działań. Niektóre z nich przeprowadza się równocześnie, inne zaś następują po sobie w odpowiedniej kolejności. W procesie pozycjonowania sklepu internetowego szczególnie istotny jest etap początkowy, podczas którego planowana jest odpowiednia strategia. Musi być ona zawsze stworzona na miarę konkretnego sklepu, biorąc przy tym pod uwagę wiele czynników, w tym branżę, jej atuty czy konkurencję obecną na rynku. Tylko wtedy będzie bowiem naprawdę skuteczna.

W początkowej fazie procesu pozycjonowania realizuje się również audyt SEO oraz UX. To bardzo zaawansowane badanie, które pozwala określić najważniejsze wytyczne do optymalizacji. Dzięki temu możliwe jest stworzenie strony, która będzie nie tylko dobrze widoczna, ale i estetyczna i intuicyjna w obsłudze. Po przeprowadzeniu audytu można w końcu przejść do wdrażania działań, czyli do optymalizacji sklepu internetowego. SEO sklepu internetowego to przede wszystkim wybór i zastosowanie na podstronach odpowiednich słów kluczowych, modyfikacja treści, linkowanie wewnętrzne, utworzenie nowych tekstów. Niezbędne jest też stworzenie opisów produktów, które będą spełniać wszystkie normy SEO, a jednocześnie będą użyteczne dla klienta. Wszystkie te działania dopasowywane są w sposób indywidualny. W przypadku sklepów internetowych w pozycjonowaniu bardzo często wykorzystuje się także link building, który pomaga budować autorytet w oczach algorytmów czy Influence Marketing (wykorzystanie influencerów do promocji sklepu).

Bardzo ważne, aby optymalizacja sklepu internetowego przeprowadzana była w sposób ciągły. Jest to niezbędne, ponieważ algorytm w wyszukiwarce Google jest zmienny. Treści mogą więc wymagać aktualizacji. Przy pozycjonowaniu sklepu internetowego regularność należy zachować także w obszarze raportowania. Pozwoli to sprawdzić efekt wdrożonych zmian oraz osiągnięte w konkretnym czasie wyniki.

Pozycjonowanie sklepu internetowego — jak wybrać najlepszą agencję? 

Pozycjonowanie sklepów internetowych warto powierzyć najlepszym specjalistom. Dlatego też, gdy chcemy zoptymalizować naszą stronę, skorzystajmy z usług sprawdzonej agencji. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że przyszłość naszego biznesu jest w najlepszych rękach!

Po czym właściwie poznać, że w danej agencji rzeczywiście warto pozycjonować sklep internetowy? Przede wszystkim po ofercie! Warto wybierać te firmy, które nie nakazują swoim klientom wiązać się ze sobą długoterminową umową. To daje nam bowiem znak, że agencja jest pewna swojej skuteczności, a klienci z chęcią sami przedłużają z nią współpracę. Dobrze też, aby oferta mogła zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb. Taka elastyczność to wiele dodatkowych możliwości.

Jedną z najważniejszych rzeczy jest też kompleksowość usług. Wybierajmy te agencje, które zatrudniają najlepszych specjalistów z różnych dziedzin, dzięki czemu mogą przeprowadzić skuteczne pozycjonowanie sklepu od początku do końca — łącznie z późniejszym raportowaniem zmian, jakie zaszły w sklepie internetowym.

Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego w naprawdę dobrej agencji? Można łatwo sprawdzić to na ks.pl/pozycjonowanie-stron/sklepy-internetowe, gdzie agencja KS daje możliwość darmowej wyceny indywidualnej każdego projektu. Jedno jest pewne — skuteczne pozycjonowanie jest warte każdej inwestycji!