zabezpieczenie zaliczki

Chcesz kupić auto. Czy zabezpieczenie zaliczki wystarczy?

Kupno samochodu zawsze wiąże się z dużym wydatkiem, niezależnie od tego, czy decydujemy się na auto nowe czy używane. W drugim przypadku mierzymy się dodatkowo z wieloma wątpliwościami i stresem, związanym z dokonywaniem transakcji z nieznajomym. Coraz częściej proces odbywa się za pośrednictwem Internetu. Dlaczego zabezpieczenie zaliczki może w tej sytuacji nie wystarczyć?

Zabezpieczenie zaliczki – kiedy warto z niego skorzystać?

Zaliczki, zadatki i kaucje to nieco różniące się od siebie sposoby na zabezpieczenie transakcji. Zadatek jest chroniony prawnie i dotyczy różnego rodzaju umów. Zazwyczaj przekazujemy go w chwili zawarcia kontraktu, możliwe jest jednak ustalenie innego terminu za zgodą partnerów transakcyjnych. Kaucja kojarzy nam się z kolei najczęściej z wynajmem mieszkania. Za jej pośrednictwem strony umowy chcą uzyskać gwarancję, że dojdzie ona do skutku. 

Porozumienie dotyczące zakupu lub najmu nieruchomości można zawrzeć np. na zaufanej e-platformie. Jedną z nich jest Sharelock. Portal umożliwia kontakt między sprzedającym a kupującym, sporządzenie umowy, a następnie wysłanie jej drugiej stronie w celu akceptacji warunków i wysokości wpłacanej zaliczki. Oczywiście, witryna oferuje nam zabezpieczenie płatności, której dokonaliśmy aż do momentu, kiedy warunki umowy zostaną spełnione i potwierdzone przez użytkowników. Obejmuje to również zabezpieczenie zaliczki lub kaucji zgodnej z treścią umowy.

Bezpieczny zakup auta przez Internet

W przypadku samochodów sprawa ma się już nieco inaczej. Jest to zakup obarczony większym ryzykiem niż nieruchomość, znajdująca się pod konkretnym adresem. Zabezpieczenie zaliczki może w tym przypadku nie wystarczyć ani sprzedającemu, który nie wie, czy druga strona posiada umówioną kwotę, ani kupującemu, który obawia się, czy wpłacone przez niego środki nie przepadną.

Na szczęście istnieje obecnie wiele sposobów na to, aby uchronić się przed ewentualnym oszustwem i zabezpieczyć swoje pieniądze. Jednym z nich jest, ponownie, dokonanie zakupu za pośrednictwem zaufanego portalu. Rzetelne platformy opierają się zazwyczaj na schemacie zbliżonym do tego, który proponuje Sharelock:

  • aby dokonać transakcji, konieczna jest rejestracja w serwisie, co podnosi poziom bezpieczeństwa obu stron
  • zarejestrowany użytkownik zyskuje możliwość wygenerowania umowy na sprzedaż lub kupno samochodu, a następnie wysłania jej drugiej stronie
  • partner zapoznaje się z ustaloną kwotą i datą transakcji, po czym akceptuje zapisane warunki
  • gdy kontrakt zostanie zaakceptowany, kupujący wpłaca określoną sumę pieniędzy za pośrednictwem systemu płatności Sharelock; środki pozostają przechowywane i zabezpieczone na platformie
  • sprzedający otrzymuje powiadomienie o wpłaconych środkach i przekazuje samochód kupującemu
  • po potwierdzeniu dokonania transakcji portal przekazuje pieniądze na konto sprzedającego.

Jak widać, podejmowane działania są jasne i pozwalają na szybkie sfinalizowanie transakcji. Mimo wszystko należy zachować ostrożność. Korzystaj tylko ze sprawdzonych platform, konkretnie określ warunki zawieranej transakcji i dokładnie zapoznaj się z kontraktem. W ten sposób unikniesz oszustw i opóźnień w realizacji usług.