faktoring

Faktoring – co to jest i jak działa?

Prowadzenie własnej działalności to dla wielu osób spełnienie marzeń oraz możliwość na uzyskanie wolności finansowej. Wiele osób realizuje swoje plany o porzuceniu etatu po to, aby móc zarabiać na swojej pasji oraz realizować się zawodowo na własny rachunek. Niestety bycie przedsiębiorcą nie jest tylko usłane różami i często wiąże się z takimi problemami jak chociażby chwilowe trudności z utrzymaniem płynności finansowej. Na szczęście nie jest to problem bez wyjścia, a jego rozwiązaniem jest np. faktoring. Korzysta z niego coraz więcej firm w naszym kraju i wiele osób przyznaje, że dzięki niemu uniknęły konieczności zaciągania kredytu w banku. Co to jest faktoring i jak działa? Wszystkiego dowiesz się w poniższym artykule.

Czym jest faktoring i jak działa?

Faktoring najłatwiej opisać jako proces, w którym na podstawie umowy cesji przenosi się uprawnienia do żądania zapłaty za fakturę firmy. Polega to na tym, że faktorant, czyli firma specjalizująca się w faktoringu przejmuje fakturę przedsiębiorcy, a ten otrzymuję zapłatę wynikającą z umowy cesji. W ten sposób firma może uniknąć zatorów płatniczych, które wynikają z konieczności czekania na gotówkę, którą winien jest kontrahent za wykonanie jakiejś usługi czy sprzedaż produktów.

Z faktoringu dla firm mogą korzystać małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Często zdarza się tak, że firmy wystawiają swoim kontrahentom faktury z odroczonym terminem płatności. Niestety wiąże się to z zamrożeniem środków na jakiś czas, co może utrudnić regulowanie zobowiązań firmowych. Faktoring jest rozwiązaniem tego problemu.

Komu dedykowany jest faktoring?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i obecnie borykasz się z kłopotami finansowymi, to faktoring jest właśnie dla Ciebie. Dzięki niemu możesz w szybki i pewny sposób uzyskać gotówkę na bieżącą działalność firmy. Z faktoringu możesz skorzystać m.in. gdy:

– twoją firmę dotknęły zatory płatnicze,

– chcesz zabezpieczyć płynność finansową przedsiębiorstwa,

– chcesz zadbać o bezpieczeństwo swojej działalności,

– nie masz czasu lub chęci na to, aby upominać swoich kontrahentów o opłacenie faktur.

Istnieje kilka rodzai faktoringu, dlatego bez większego problemu dopasujesz taki, który sprawdzi się w Twojej firmie i przyniesie Ci wiele korzyści. Wystarczy, że znajdziesz firmę, która specjalizuje się w faktoringu i wyjaśni Ci krok po kroku, jak to działa. Cennik takich usług jest zazwyczaj przystępny, a warunki umowy są jasne i korzystne dla obu stron. Jeśli szukasz bezpiecznego źródła finansowania, to powinieneś rozważyć właśnie to rozwiązanie.