rękawice budowlane

Rękawice budowlane – rodzaje i przeznaczenie

Podczas wykonywania pracy fizycznej np. na budowie to właśnie m.in. ręce są najbardziej narażone na różnego rodzaju zagrożenia. Mogą to być skaleczenia, kontakt z substancjami chemicznymi oraz wysoką temperaturą. Właśnie z tego względu ochrona dłoni jest kluczowa i nie można o niej zapominać. Rękawice są jednym ze środków ochrony indywidualnej pracownika i powinny być wykonane z trwałych materiałów. W zależności od rodzaju każde rękawice będą miały własny stopień zabezpieczenia rąk i właściwości. W tym artykule wyjaśnimy Ci, na czym polega różnica między rękawicami roboczymi a ochronnymi i jakie są ich rodzaje.

Rękawice robocze a rękawice ochronne – różnice

Już na samym wstępie warto wyjaśnić, że te dwa typy rękawic nie są tym samym produktem. Wiele osób używa tych dwóch pojęć zamiennie, mimo że rękawice budowlane różnią się od tych ochronnych. Rękawice budowlane mają przede wszystkim za zadanie chronić dłonie pracowników przed zabrudzeniami czy niewielkimi skaleczeniami. Najczęściej stosuje się je do kontaktu z substancjami, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Nie zapewniają one dobrej ochrony przed niebezpieczeństwami takimi jak płomienie, bardzo niska temperatura czy poważne urazy dłoni.

Z kolei rękawice ochronne stosuje się już w sytuacjach, w których pracownik jest narażony na niebezpieczne czynniki, które występują na jego stanowisku pracy. Zakładanie ich jest konieczne w momencie, gdy istnieje ryzyko uszkodzenia skóry lub jej styczności z groźnymi substancjami. Stosuje się je w wysokich i niskich temperaturach i tam gdzie występuje innego rodzaju zagrożenie takie, jak: ogień, porażenie prądem itd. Są one wytrzymalsze niż rękawice budowlane i zapewniają większą ochronę.

Rękawice ze skóry

Rękawice ze skóry wyróżniają się dużą wytrzymałością oraz chwytnością. Można je stosować jako budowlane rękawice robocze i występują w kilku rodzajach. Do najczęściej stosowanych zalicza się rękawice ze skóry bydlęcej, świńskiej i koziej. Każde z nich mają swoje właściwości i sprawdzą się w różnych sytuacjach. Rękawice skórzane można stosować w branżach takich jak budownictwo, przemysł ciężki czy w zakładach monterskich.

Rękawice drelichowe

Drelichowe rękawice to jedne z najpopularniejszych rękawic roboczych. Dobrze sprawdzają się w przemyśle transportowym i podczas przenoszenia towarów. Nie zapewniają odpowiedniej ochrony przed płomieniami, czy porażeniami prądem dlatego nie powinno się ich stosować podczas ciężkich i niebezpiecznych prac. Drelich to wytrzymała tkanina, która szybko się nie przeciera, dlatego takie rękawice powinny posłużyć na dłuższy czas.