oprocentowanie kredytu samochodowego

Oprocentowanie kredytu samochodowego – co ma na nie wpływ?

Każdy kredyt jest odpowiednio oprocentowany. Nie inaczej jest w przypadku kredytów udzielanych na zakup samochodu. Wysokość oprocentowania może być jednak różna. Wpływają na nią rozmaite czynniki, które banki zawsze skrupulatnie analizują.

Czynniki najistotniejsze warunkujące wysokość oprocentowania

Do najważniejszych czynników, które wpływają na wysokość oprocentowania kredytu na kupno samochodu zalicza się:

  • marżę;
  • aktualną stawkę WIBOR.

W przypadku tego drugiego parametru bank nie ma nic do powiedzenia – uzależniony jest od od sytuacji na rynku. Marża jest już jednak tym, co bank ustala samodzielnie. Zawsze można próbować ją negocjować, chociaż nie musi przynieść to pożądanych rezultatów.

Co kształtuje marżę?

Wysokość marży uzależniona jest od:

  • rodzaju pojazdu;
  • wieku samochodu;
  • waluty, w której zaciągnięty został kredyt;
  • wybranych rat – stałe czy zmienne.

Na niższą marżę mogą zawsze liczyć osoby, które mają pozytywną historię kredytową i nie korzystają z usług banku po raz pierwszy.

Rodzaj pojazdu i jego wiek

Inną marżę banki stosują w przypadku samochodów osobowych, inna jej wysokość jest dla aut ciężarowych. Na ogół samochody osobowe objęte są mniejszą marżą.

Jeśli idzie o wiek samochodu, to auta młodsze zawsze obejmowane są niższą marżą. Im starszy samochód, tym marża będzie wyższa. Warto w związku z tym pamiętać, że nie zawsze opłaca się kupować starszy model auta. Bank bierze pod uwagę wiek samochodu nie w momencie podpisania umowy kredytowej – liczy się dla niego to, ile auto będzie miało lat w momencie wpłaty ostatniej raty.

Waluta

Kredyt na samochód może być udzielony również w walucie obcej. W zdecydowanej większości przypadku stosuje się w ich przypadku niższe oprocentowanie. Trzeba jednak pamiętać, że kredyt w innej walucie to ogromne ryzyko, czego najlepszym dowodem jest zamieszanie z frankiem szwajcarskim, które miało miejsce stosunkowo niedawno. Od tej pory banki są bardzo ostrożne w udzielaniu kredytów w obcej walucie, a i wśród kredytobiorców nie cieszą się one już tak wielką popularnością.