O prezentach świątecznych

O prezentach świątecznych

Wzajemne wręczanie sobie prezentów na święta jest piękną tradycją, która trwa już od kilku wieków. Tradycja ta jest bardzo piękna i warto ją podtrzymywać. Wręczanie, jak i dostawanie prezentów to bardzo miłe doznania, dlatego też co roku ludzie w okresie świąt, obdarowują się różnymi prezentami.

Od kiedy wręczamy sobie prezenty świąteczne?

Zwyczaj obdarowywania bliskich osób prezentami świątecznymi nie jest aż tak stary. Prezenty zaczęły być wręczany z okazji świąt w XIX wieku, a właściwie pod jego koniec. Początkowo zwyczaj ten zagościł w domach szlacheckich, dopiero po pewnym czasie przeniósł się do rodzin wiejskich. Dzisiaj jednak, zwyczaj ten jest bardzo popularny i kultywowany w każdym polskim domu. Każdego roku w okresie świąt Bożego Narodzenia ludzie dają sobie prezenty.

Tradycja powszechna na świecie

Wręczanie sobie prezentów na święta występuje niemal na całym świecie. Tradycja ta jest rozpowszechniona w krajach chrześcijańskich, w których to obchodzi się święta Bożego Narodzenia. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, w Europie, czy w Rosji, ludzie lubią wręczać sobie świąteczne prezenty. Oczywiście tradycje w poszczególnych krajach mogą się nieco różnić ale samo dawanie prezentów jest wszędzie obecne.

Co jest tak naprawdę ważne?

Warto mieć świadomość, że w dawaniu prezentów cena powinna być na ostatnim miejscu. Tak samo jak opakowanie, w którym prezent jest umieszczony. Niezbyt ważna powinna być również zawartość danego prezentu. W dawaniu prezentów najważniejsza jest intencja wręczającego prezent. Istotne jest, że wręczający prezent pamięta o danej osobie. Wielu ludzi przykłada zbyt dużą wagę do cen prezentów, do ich formy, jak i zawartości. Tak naprawdę nie powinno mieć to dla nikogo znaczenia.

Finanse na święta

Okres świąteczny dla wielu rodzin jest dość obciążający finansowo. Ludzie czasami decydują się na wzięcie pożyczek, żeby zorganizować święta dla całej rodziny. Niekiedy pożyczki te nie są tak naprawdę potrzebne, jednak ludzie lubią nieco bardziej wystawne święta. Część takich pożyczek przeznaczana jest również na prezenty. Zastanówmy się jednak czy działanie taki ma sens? Jeżeli nie mamy pieniędzy na wystawne święta, to może warto zadowolić się zwykłymi, skromnymi obchodami. Podobnie w przypadku prezentów, nie muszą być one drogie. W świętach nie chodzi o to, żeby świętować je na bogato, tylko żeby spędzić czas z bliskimi.

Jakie prezenty wręczają sobie Polacy

Mnóstwo ludzi w naszym kraju decyduje się na kupowanie prezentów przez internet. Jest to dość wygodna forma zakupów, gdyż większość sklepów w czasie świąt jest oblegana przez ludzi. Nie każdy lubi stać w długich kolejkach. Według różnych statystyk Polacy wydają średnio na prezenty dla bliskich około 500 złotych. Mimo faktu, że cena prezentów nie gra roli, to jednak z czasem, kupujemy coraz droższe prezenty, takie jak smartfony, czy laptopy. Oczywiście najczęściej pod choinkę wręczamy sobie słodycze, owoce, czy jakieś ubrania. Częstym podarunkiem są także perfumy.

Pamiętajmy o świątecznych prezentach, gdyż ich wręczanie jest bardzo miłe. Jednak pamiętajmy także o pewnym umiarze, żeby nie przesadzać z nadmiernym wydawaniem pieniędzy zwłaszcza, gdy nie mamy ich zbyt wiele.

Więcej informacji

Poznaj ofertę w sklepie internetowym Ministerstwo Gadżetów – pomysły na prezent, gadżety i inne – sprawdź!