Azja wielkim wygranym w wyścigu gospodarczym

Trzeba przyznać, że Europa, Stany Zjednoczone z pewnością bardzo mocno odczuły skutki działania pandemii. Chodzi tu przede wszystkim o gospodarcze załamanie, które z pewnością wpłynie w znaczący sposób na spowolnienie gospodarki. Warto jednak zauważyć, że Chiny, jak i większość innych krajów azjatyckich wychodzi z tego pojedynku z wirusem obronną ręką. Pamiętajmy, że wszystko zaczęło się w Chinach, jednak szybka postawa tamtejszych władz sprawiła, że do dzisiaj nie wystąpiła tam druga czy trzecia fala pandemii. Kraje te funkcjonują w pełni normalnie bez żadnych gospodarczych ograniczeń, co sprawi, że w niedalekiej przyszłości to właśnie Chiny staną się liderem światowej gospodarki, spychając Stany Zjednoczone z piedestału.

Inna świadomość społeczna
Na pewno w bardzo dużym stopniu zadecydowała o tym zupełnie inna dyscyplina społeczna. Chińczycy są świadomi zagrożeń, dlatego też byli w stanie zorganizować się i w ciągu kilku miesięcy pozbyć się wirusa. Oczywiście na taką dyscyplinę wpływa również większy dostęp do aplikacji śledzących rozprzestrzenianie się wirusa, co jak widać, zdało dzisiaj egzamin. Oczywiście duże znaczenie miały również specjalne zaostrzone środki związane z kwarantanną, dzięki czemu wirus nie zdążył się rozprzestrzenić i dzisiaj Chiny mogą odtrąbić wielkie zwycięstwo i to nie tylko nad pandemią. Pamiętajmy jednak, że rok ten dla Azji zakończy się jednak mimo wszystko ujemnym wynikiem wzrostu PKB. Tak naprawdę ten minus będzie minimalny, ale jest to dość bezprecedensowa sytuacja, która nie wydarzyła się w Azji od ponad 60 lat. Następny rok będzie jednak dla Chin bardzo owocny, ponieważ dopiero wtedy Azja będzie w stanie odczuć mocną przewagę gospodarczą w porównaniu ze Stanami, które do dzisiaj borykają się z korono-wirusem.

Azja zyska wpływy w Europie
Teraz gdy gospodarka wielu krajów Europy jest w stanie zawieszenia, to właśnie Chiny mogą dostarczać wszystkie najważniejsze produkty, dzięki czemu gospodarka Chin stanie się w ciągu kilku lat absolutnym hegemonem. Azja dla wielu państw stanie się naturalnym partnerem handlowym, dzięki czemu ekspansja chińskich firm czy też innych przedsiębiorstw, może stać się rzeczywistością. W Polsce również Chiny widzą doskonały interes, dzięki któremu mogą zyskać dodatkowo partnera biznesowego. Trzeba jednak przyznać, że dla Europy, może to być duże zagrożenie, zwłaszcza jeśli wiele ważnych państw znajdujących się w Unii Europejskiej stanie się silnie uzależnionych właśnie od chińskiej gospodarki. Tak czy inaczej, szykuje nam się gospodarcza zmiana sił na świecie i trzeba to powiedzieć jasno, Chiny na tej pandemii wygrały absolutnie wszystko, co będzie miało swoje gospodarcze następstwa już za kilka lat.