prawnik od nieruchomości

Czym zajmuje się prawnik od nieruchomości?

Wynajmowanie nieruchomości komuś lub od kogoś (bądź jej sprzedaż) to dla wielu firm chleb powszedni. Należy pamiętać, że wynajem mieszkań i domów na użytek prywatnych osób to tylko jedna z wielu form najmu. Biurowce, przestrzeń magazynowa, hale produkcyjne są wynajmowane równie często, jeśli nie częściej, a w dużych miastach łączna powierzchnia przestrzeni tego typu przeznaczonych do najmu może sięgać nawet kilku milionów metrów kwadratowych.

W poradzeniu sobie z różnymi formalnościami związanymi z wymienionymi działaniami pomagają prawnicy specjalizujący się właśnie w kwestiach związanych z nieruchomościami. Czym dokładnie tacy prawnicy się zajmują? Jakie usługi świadczą najczęściej (i dlaczego warto z ich usług skorzystać)?

Podstawowe zajęcie prawnika od nieruchomości – kwestie najmu

Tak zwany prawnik od nieruchomości, czyli w praktyce zwykle radca prawny lub adwokat, pomaga zarówno wynajmującym, jak i najemcom. Wynajmującym zależy przede wszystkim na tym, aby umowa najmu była odpowiednio obszerna i obejmowała jak najwięcej możliwych sytuacji, tak, aby zabezpieczyć ich interesy.

W teorii umowę najmu można byłoby zamknąć na kilku stronach, regulując jedynie takie kwestie, jak strony umowy i wysokość zapłaty. W praktyce to niebezpieczne rozwiązanie. Takie kwestie, jak okres wypowiedzenia umowy czy odpowiedzialność za ewentualne szkody po prostu muszą zostać uregulowane, aby uniknąć niepotrzebnego stresu i problemów w przyszłości. Przygotowanie odpowiedniej umowy najmu samodzielnie, tak, aby nie miała luk i była w pełni zgodna z prawem to jednak niełatwa sprawa, stąd bez pomocy eksperta się nie obejdzie.

Jednocześnie to, że zwykle przygotowaniem umowy zajmuje się wynajmujący (a właściwie jego przedstawiciel), nie oznacza, że najemca nie ma na nią żadnego wpływu. Stąd też warto, aby on również zwrócił się do prawnika, aby ten zapoznał się z projektem umowy i zasugerował ewentualne zmiany. Każda strona będzie chciała, aby warunki były maksymalnie korzystne dla niej (w granicach prawa) – trzeba zadbać o to, aby osiągnąć zadowalający kompromis i nie dać się wykorzystać.

Due diligence – niezbędne przed zakupem nieruchomości

Zakup nieruchomości to zwykle poważna inwestycja – jest więc kluczowe, aby zawczasu podjąć pewne kroki, żeby jej później nie żałować. Szczególnie istotnym krokiem jest due diligence, czyli mówiąc bardziej obrazowo, dokonanie analizy prawnej danej nieruchomości. W tym również może pomóc właśnie prawnik od nieruchomości.

Na analizę prawną może składać się między innymi ustalenie, czy podmiot, który chcę nieruchomość sprzedaż, rzeczywiście ma do niej tytuł prawny i może to zrobić. Prawnik również zweryfikuje, czy na nieruchomości nie ciąży hipoteka lub inne obciążenia na rzecz osób trzecich (które wraz ze sprzedażą nieruchomości nie ustałyby, tworząc problemy dla nabywcy).