Wyjazdy integracyjne – czy warto je organizować?

Wyjazdy integracyjne – czy warto je organizować?

Pracodawcy, chcąc wynagrodzić swoich pracowników i zapewnić im dobrą atmosferę w firmie, często szukają sprawdzonych, ale również wyszukanych rozwiązań, by im to zapewnić. Przyznawanie premii uznaniowych, licznych benefitów, takich, jak prywatna opieka medyczna, elastyczne godziny pracy, czy uczestnictwo w szkoleniach to oczywiście dobre motywatory dla podwładnych, lecz kluczową kwestią może tu być odpowiednia atmosfera, panująca w danym dziale, czy przedsiębiorstwie. Pracownicy, którzy są zgrani i przyjaźnie wobec siebie nastawieni, działają wydajniej, a przede wszystkim chętnie przychodzą do pracy. Jak więc zadbać o stosunki pracownicze, będąc przełożonym?

Kiedy zorganizować wyjazd lub imprezę integracyjną?

Spotkania współpracowników poza godzinami pracy mogą oczywiście wywiązywać się spontanicznie z ich inicjatywy, będąc jednak pracodawcą, można przyłożyć do tego rękę i trochę im pomóc. Wyjazd lub impreza integracyjna może być np. dobrą okazją dla nowych pracowników, do lepszego zapoznania się i zawiązania relacji, na co często nie starcza czasu podczas dnia w pracy. Wyjazd zorganizowany dla pracowników może również poprawić relacje między nimi, naprawić niedawne niesnaski lub nieporozumienia. Czas spędzony z dala od codziennych obowiązków i rywalizacji może być tutaj antidotum – ludzie w presji i w stresie potrafią zachowywać się wobec siebie zupełnie inaczej, niż w luźnej, przyjaznej atmosferze. Warto zorganizować coś dla swoich podopiecznych również w odpowiedzi na ich wyniki w pracy i potraktować to jako nagrodę. Imprezę firmową zorganizować również w przypadku ważnych świąt, czy wydarzeń np. z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia, czy jubileuszu firmy.

Pomysły na udaną integrację

Opcji na organizacji dobrej integracji dla pracowników jest tak naprawdę wiele i nie musi być to wielce kosztowne, jak np. wyjazd za granicę, czy narty w Alpach. Może to być, chociażby wyjazd do agroturystyki, czy ośrodka położonego nad jeziorem, przepełniony wieloma atrakcjami np. spacerami, kiełbaskami przy ognisku, spływem kajakowym, jazdą na quadach, zabawami i konkursami, tak by były one zróżnicowane i zapełniały dzienny grafik. Jeśli w grę wchodzi organizacja jednodniowego lub kilkugodzinnego eventu, warto rozważyć pomysły takie jak pójście na kręgielnie, na bilard, do escape roomu, do klubu, czy restauracji i wszędzie tam, gdzie pracownicy będą mieli chwilę, by ze sobą porozmawiać. Zadbać oczywiście trzeba o posiłki i napoje, które są integralną częścią każdej tego typu imprezy.