Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy

Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy?

Założenie działalności i zostanie swoim własnym szefem dla wielu byłoby spełnieniem marzeń. Dzięki znacznemu uproszczeniu formalności znacznie łatwiej jest teraz założyć działalność niż jeszcze kilka lat temu. Nic jednak nie uda się bez posiadania pewnego bardzo ważnego elementu – kapitału początkowego. W końcu zanim przedsięwzięcie zacznie przynosić jakiekolwiek zyski może minąć trochę czasu, a pieniądze na początek będą bardzo potrzebne. Wynajęcie lokalu, zakup niezbędnych narzędzi i pojazdów, a także opłacenie pracowników to bardzo poważne wydatki. Nie każdy, kto ma świetny pomysł na biznes dysponuje również wystarczającymi środkami, aby móc go samodzielnie finansować. W takim przypadku pojawia się pytanie skąd wziąć pieniądze na założenie firmy. Gdzie szukać i na jaką kwotę można liczyć?

Poszukaj najbliższych i najprostszych rozwiązań

Może się okazać, że twoje źródło finansowania biznesu jest bliżej, niż się spodziewasz. Wiele osób korzysta ze wsparcia rodziny lub znajomych, którzy albo zostają inwestorami albo udzielają pożyczek na bardzo korzystnych warunkach. Nie jest to jednak jedyna opcja. Obecnie potencjalni przedsiębiorcy mogą liczyć na bardzo korzystne dotacje ze środków państwowych lub unijnych, o ile spełnią określone warunki. Cały proces przyznawania funduszy jest stosunkowo prosty i szybki, a do tego są one bezzwrotne. Zdecydowanie warto zainteresować się tym tematem, ponieważ wiąże się z najmniejszymi późniejszymi kosztami – nie musimy z nikim dzielić się późniejszymi zyskami czy oddawać pożyczki. Warto jednak pamiętać, że zazwyczaj firma ufundowana z takiego źródła będzie musiała funkcjonować minimum rok, inaczej konieczne będzie zwrócenie pieniędzy.

Znajdź inwestora

Wbrew pozorom nie jest to aż takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Na fali popularności portali zbiórkowych (crowdfundingowych) można spróbować założyć biznes właśnie za ich pomocą. Jeśli nasz pomysł zainteresuje ludzi, możemy liczyć na całkiem spore fundusze. Dodatkowo nie musimy nic obiecywać naszym fundatorom ani dzielić się z nimi zyskami z projektu – w większości przypadków oferowane są tylko symboliczne nagrody i upominki. Jeśli z jakiegoś powodu to nie wchodzi w grę, pozostają tradycyjne metody. Internet oferuje liczne bazy inwestorów VC – wystarczy tylko znaleźć takich, których profil działalności pokrywa się z naszym i przedstawić im w przekonujący sposób swoją ofertę. Musimy być w stanie udowodnić, że nasz plan ma szansę powodzenia, wobec tego należy poświęcić sporo uwagi i czasu na stworzenie idealnej prezentacji.

Może się wydawać, że nie wiadomo skąd wziąć pieniądze na założenie firmy, jednak wbrew pozorom opcji jest sporo. Należy tylko wybrać tą, która najbardziej nam odpowiada.