Jak zostać agentem nieruchomości

Jak zostać agentem nieruchomości?

Już od lat na pytanie w co inwestować jedną z pierwszych odpowiedzi jest zawsze rynek nieruchomości. Ludzie muszą mieć gdzie mieszkać i to się w najbliższym czasie z pewnością nie zmieni. Zarobić na nieruchomościach mogą bez wątpienia właściciele domów, mieszkań czy działek budowlanych – zarówno na ich sprzedaży, jak i wynajmie. Ale czy tylko oni? Agent nieruchomości to ciekawy zawód, którym zaczyna się interesować coraz więcej osób. Tylko jak zostać agentem nieruchomości? Ile on zarabia i czy warto podążać tą ścieżką?

Agent nieruchomości – wymagania

Obecnie zostanie agentem nieruchomości jest znacznie łatwiejsze niż kiedyś. Nie wymagane jest już zdawanie egzaminów i uzyskiwanie licencji. Wyższe wykształcenie jest bonusem, ale z powodzeniem można sobie poradzić i bez niego. Jedyne, bez czego absolutnie nie możemy działać to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody, które moglibyśmy wyrządzić w toku swojej działalności. Im wyższe, tym droższe, ale też pozwalające na większy komfort i poczucie bezpieczeństwa. Suma gwarancyjna musi wynosić minimum 25 tysięcy euro i w takim wypadku powinniśmy ponieść koszty rzędu kilkuset złotych rocznie. Dodatkowo należy pamiętać, że jeśli nie jesteśmy zainteresowani pracowaniem w czyjejś firmie pośrednictwa nieruchomościami, a chcemy zarabiać na własny rachunek, nie obejdzie się bez formalnego założenia własnej działalności.

Jaki powinien być agent nieruchomości

Wcześniej zostało wspomniane, że formalnie nie ma wymogu wyższego wykształcenia czy posiadania jakiegoś certyfikatu. Faktycznie jest to prawda, ale nie oznacza to, że nie należy się dokształcać i doszkalać. Na prawdziwy sukces ma szansę tylko agent, który ciągle dba o podnoszenie swoich kwalifikacji za pomocą różnorodnych kursów i szkoleń. Bez nich nie dość, że ciężej nam będzie pozyskiwać klientów i zamykać transakcję, to możemy mieć problem z otrzymaniem pracy w czyjejś agencji handlu nieruchomościami. Nie bez znaczenia są także tak zwane umiejętności miękkie. Wiedza to jedno, ale umiejętność przełożenia jej na wyniki to drugie. Zawód agenta nieruchomości jest przeznaczony tylko dla osób o doskonałych zdolnościach interpersonalnych, które lubią kontakt z drugim człowiekiem, są charyzmatyczne i potrafią przekonać klienta do oferowanego przez siebie produktu.

Ile zarabia agent nieruchomości

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od wielu czynników. Czy pracujemy na własny rachunek czy dla kogoś i ile mamy klientów, a także od naszej wiedzy i doświadczenia. Należy pamiętać, że pensja agenta nieruchomości z reguły nie jest stała i może się znacząco różnić z miesiąca na miesiąc. Istotne będzie, ile domów sprzedaliśmy w danym czasie. Nawet jeśli pracujemy na etacie, wciąż lwią częścią naszego wynagrodzenia będzie stanowiła prowizja od sprzedanych nieruchomości.

Jak widać odpowiedź na pytanie jak zostać agentem nieruchomości nie jest trudna. Jest to z pewnością zawód, na który warto zwrócić uwagę jeżeli interesujemy się rynkiem nieruchomości.