obsługa prawna firm warszawa

Obsługa prawna firm – kiedy się przydaje?

Jest wiele typów usług skierowanych do przedsiębiorstw – niektóre bardziej niszowe, inne wręcz niezbędne w większości branż. Do tej drugiej kategorii należy obsługa prawna przedsiębiorstw (spółek, jednoosobowych działalności gospodarczych).

Jeśli przedsiębiorstwo interesuje obsługa prawna firm Warszawa ma w tym zakresie sporo do zaoferowania, podobnie zresztą, jak wiele innych polskich miast. Pojawia się jednak pytanie, kiedy właściwie powinno się taką usługą zainteresować? Co się na nią składa, kiedy się przydaje i czy każda firma musi z niej skorzystać? Odpowiadamy!

W jakich przypadkach przyda się obsługa prawna firm?

Wielu osobom korzystanie ze wsparcia prawnika może kojarzyć się ze znajdowaniem się w jakiegoś rodzaju kłopotach prawnych, ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Nawet w przypadku osób fizycznych niekiedy radca prawny czy adwokat będzie pomocny w sprawach niezwiązanych z różnego rodzaju sporami, a potęguje się to jeszcze bardziej, jeśli chodzi o firmy, w szczególności spółki.

Nie muszą one wchodzić z nikim w spory, aby regularnie pojawiała się potrzeba dokonywania różnego rodzaju skomplikowanych formalności czy przygotowywania złożonych dokumentów. Najprostszym przykładem jest wymóg rejestracji spółki w KRS, a także zgłaszania do KRS-u zmian w tejże spółce – żeby nie popełnić w tych czynnościach błędu, najlepiej, aby zajął się nimi prawnik.

Typowe usługi prawników skierowane do firm obejmują także chociażby przygotowywanie umów (np. kontraktów z innymi przedsiębiorcami, umów z pracownikami) i opiniowanie dokumentów wpływających do firmy (pod kątem legalności, braku luk i tym podobnych), a także występowanie o niezbędne do funkcjonowania firmy zgody i koncesje.

Oczywiście, spory, czy to z kontrahentami, dłużnikami, pracownikami czy podmiotami trzecimi również mogą się każdej firmie przydarzyć – wtedy bez wątpienia wsparcie prawnika będzie nieocenione. Nie tylko w zakresie udzielania rad i przygotowywania pism (np. wezwań do zapłaty), ale też reprezentacji klienta w sądzie (i nie tylko).

Prędzej czy później obsługa prawna przyda się każdej firmie

W zależności od branży i rozmiaru firmy, pomoc prawna może być jej potrzebna jedynie od czasu do czasu bądź bardzo często (natomiast niewątpliwie w pewnym momencie będzie trzeba po taką pomoc sięgnąć).

Na przykład w przypadku branży farmaceutycznej, z uwagi na ciążącą na działających w niej podmiotach dużą odpowiedzialność i istnienie wielu szczegółowych regulacji prawnych z tym związanych, trudno byłoby się obejść bez regularnego wsparcia prawnika.