Jakie są źródła finansowania biznesu?

Jakie są źródła finansowania biznesu?

Założenie własnej firmy jest marzeniem wielu osób. Niesie to za sobą wiele benefitów, takich jak nieregulowany czas pracy, brak bezpośredniego przełożonego czy większy wpływ na swoje zarobki. Jednak gdyby założenie i prowadzenie firmy było takie łatwe, robiłby to każdy. Dla wielu początkujących przedsiębiorców największym problemem jest zgromadzenie funduszy na założenie własnego biznesu. W końcu często już na początku pojawia się wiele wydatków, takich jak chociażby wynajem lokalu czy budynku, zakup pojazdów i sprzętów lub zatrudnienie pracowników. Jest to tym bardziej bolesne, że na ogół przez pierwsze kilka miesięcy firma nie będzie przynosiła żadnych zysków, a jedynie straty. Nie warto się jednak zniechęcać, ponieważ finansowanie biznesu można przeprowadzić na wiele różnych sposobów, zarówno na samym początku działalności, jak i po jakimś czasie od jej rozpoczęcia. Źródła finansowania firmy dzieli się na ogół na zewnętrzne źródła finansowania i wewnętrzne źródła finansowania. Wobec tego jakie są źródła finansowania biznesu?

Środki na założenie firmy – skąd je wziąć?

Oczywiście, najprostszym rozwiązaniem jest finansowanie biznesu ze środków własnych. Nie każdy ma jednak taką możliwość. Warto wtedy zwrócić się do rodziny lub znajomych, którzy może się okazać, że będą skłonni udzielić nam pożyczki na dobrych warunkach lub zainwestować w naszą firmę. Jeśli jednak ten pomysł również odpada, będziemy musieli spróbować uzyskać finansowanie od osób i organizacji postronnych.

W ostatnim czasie jeśli chodzi o źródła finansowania biznesu coraz większą popularnością cieszy cię crowdfunding. Polega on na prowadzeniu publicznej zbiórki na jakiś cel. Każda osoba może nam przekazać nawet niewielką kwotę, a co najważniejsze, nie musimy się zobowiązać do przekazania jej czegoś w zamian. Musimy jednak mieć dobry pomysł, który będzie w stanie przekonać do siebie ludzi, nawet tych niezainteresowanych szczególnie biznesem.

Inną bardzo opłacalną opcją jest finansowanie biznesu ze środków Powiatowego Urzędu Pracy. Konieczne może okazać się spełnienie kilku warunków, jednak jeśli nam się uda, będziemy mogli otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych bezzwrotnego dofinansowania. Ostatnim, najtrudniejszym rozwiązaniem jest pozyskanie inwestorów VC – Venture Capital lub samodzielnych inwestorów zwanych aniołami biznesu. Nie obędzie się jednak bez dobrego biznesplanu, a w przyszłości będziemy musieli liczyć się z kontrolą naszych działań ze strony inwestorów.

Finansowanie nowych inwestycji i bieżących wydatków firmy

Jak już wcześniej zostało wspomniane, źródła finansowania firmy w zakresie działania bieżącego dzieli się na dwie główne kategorie: zewnętrzne źródła finansowania i wewnętrzne źródła finansowania. Zewnętrznych źródeł jest znacznie więcej, a zaliczają się do nich między innymi kredyty https://bydgoszcz.habzafinanse.com.pl/ lub leasingi, ale także wspomnieni wcześniej aniołowie biznesu i fundusze VC. Korzysta się z nich głównie wtedy, kiedy sami nie jesteśmy w stanie pokryć bieżących wydatków lub planowanych inwestycji.

Zewnętrzne źródła finansowania mają jedną dużą wadę – uzależniają firmę od inwestorów i jest ona później rozliczana ze swoich wyników i tego, w jaki sposób wydała uzyskane fundusze. Z kolei wewnętrzne źródła finansowania to między innymi zysk netto firmy (a więc zysk po odliczeniu wszelkich wydatków) czy wpływ ze sprzedaży aktywów, takich jak niepotrzebne pojazdy czy budynki. W najlepszej sytuacji wewnętrzne źródła finansowania powinny całkowicie pokryć zapotrzebowanie firmy, ale kiedy się tak nie dzieje, konieczne może okazać się skorzystanie ze źródeł zewnętrznych, aby utrzymać płynność finansową firmy.

Jak widać, źródła finansowania firmy mogą być bardzo różnorodne. Sprawne finansowanie biznesu może wymagać skorzystanie z kilku naraz, jednak decydując się na zewnętrzne źródła finansowania powinniśmy być bardzo ostrożni. Powinniśmy starać się, aby wewnętrzne źródła finansowania były jak największe, aby móc zminimalizować konieczność korzystania z źródeł zewnętrznych. Jeśli więc obawiamy się, że nie będzie nas stać na założenie lub prowadzenie biznesu, możemy spać spokojnie – źródła finansowania biznesu są tak różnorodne, że każdy powinien wśród nich znaleźć te odpowiednie dla siebie.

Kredyt firmowy z Bydgoszcz Habza Finanse to najlepsze i najkorzystniejsze rozwiązanie.