Jak założyć sklep internetowy?

Jak założyć sklep internetowy?

Coraz częściej decydujemy się na zakupy w sklepach internetowych, a nie stacjonarnych. Są ku temu liczne przyczyny: wygoda, szybkość, a także w wielu przypadkach niższa cena. W związku z tym wielu aspirujących przedsiębiorców zaczęło zastanawiać się nad tym, jak założyć sklep internetowy. Jest tyle związanych z tym formalności, że łatwo się pogubić i popełnić błąd albo stracić motywację do działania. Poniższe porady mają na celu ułatwienie całego procesu tak, aby odbył się sprawnie i bez komplikacji.

Sklep internetowy – czy warto

Zakładając sklep internetowy mamy dostęp do znacznie szerszej bazy klientów niż w przypadku sklepu stacjonarnego. W końcu zamawiać u nas mogą osoby z całej Polski, a nawet z innych krajów, jeżeli udostępnimy taką możliwość, a nie w większości tylko mieszkańcy danej wsi czy miasta. Nie musimy także ponosić kosztów wynajmu powierzchni sklepu, co na przykład we wielkich galeriach handlowych kosztuje krocie. Dzięki szerokiemu wachlarzowi produktów i niższym cenom klienci chętnie decydują się na robienie zakupów właśnie w sklepach internetowych, jest to więc dobry moment na rozpoczęcie tego typu działalności.

Co jest potrzebne do założenia sklepu internetowego?

Absolutną podstawą jest posiadanie hostingu i domeny. Na rynku jest wiele ofert, należy więc wedle potrzeb dobrać taką, która najbardziej nam odpowiada, między innymi pod względem finansowym. Żeby odróżnić się od konkurencji warto zamiast wykorzystywania popularnego i mało oryginalnego szablonu zainwestować w usługi dobrego informatyka i grafika. Prezentacja jest wszystkim – często jeśli strona wygląda nieciekawie lub mało profesjonalnie klient opuści ją już po kilku sekundach. Warto także zadbać o zawarcie wszystkich najważniejszych informacji dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstwa, takich jak regulamin świadczenia usług oraz jasne zasady wszelkich dostaw, wysyłek, zwrotów czy reklamacji. Jeśli sklep nie sprawia wrażenie wiarygodnego i legalnego, nikt nie zdecyduje się na wydanie w nim swoich pieniędzy, zwłaszcza w erze oszustw internetowych.

Jak założyć sklep internetowy w pełni legalnie?

Zanim zaczniemy cokolwiek sprzedawać, musimy zadbać o pełną legalność naszej działalności. Wobec tego nieuniknione jest zarejestrowanie naszej działalności: w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jeśli zdecydowaliśmy się na jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną albo w Krajowym Rejestrze Sądowym w pozostałych przypadkach. Koniecznym krokiem jest także złożenie w odpowiednim Urzędzie Skarbowym formularza VAT-R. Każdy wspólnik spółki lub pojedynczy właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej ma również obowiązek zarejestrowania się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych i comiesięcznego uiszczania składek: w wysokości 1163,39 złotych, jeżeli nie jest zainteresowany dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym lub w wysokości 1228, 70 złotych, jeżeli jest. Założenie sklepu internetowego wiąże się ze swoimi problemami i kosztami, ale dla wielu może być świetną okazją na odniesienie sukcesu.