Czy warto zainwestować w kryptowaluty?

Czy warto zainwestować w kryptowaluty?

W ciągu ostatnich kilku lat kryptowaluty przestały być internetową ciekawostką, a stały się sposobem życia i zarobku dla tysięcy inwestorów i biznesmenów z całego świata. Nie ma co się dziwić – w tej innowacyjnej technologii drzemie potencjał do rozwoju, a futurolodzy wieszczą, że wirtualne waluty prędzej czy później zastąpią tradycyjny pieniądz. Czy inwestowanie w kryptowaluty to dobry pomysł? Na co powinni uważać początkujący inwestorzy?

Kryptowaluty – ryzykowna inwestycja o wysokiej potencjalnej stopie zwrotu

W internecie znaleźć można setki kryptowalut, różniących się nie tylko nazwą i popularnością, ale też wykorzystaną technologią. Nie wszystkie mogą pochwalić się innowacyjnymi rozwiązaniami, a część z nich powstała tylko i wyłącznie w celu wyłudzenia pieniędzy od inwestorów. To właśnie dlatego ceny kryptowalut podlegają dużym zmianom, a rynek ten bywa wykorzystywany przez spekulantów. Powyższe zjawiska sprawiają, że inwestowanie w kryptowaluty jest bardzo ryzykowne, ale oferuje też zaskakująco wysoką potencjalną stopę zwrotu. W końcu opowieści o milionerach, którzy dorobili się na bitcoinie, ethereum i innych wirtualnych walutach są prawdziwe – po prostu mieli oni duże szczęście i dobre wyczucie chwili.

Czy inwestycja w kryptowaluty wciąż się opłaca?

Choć większość ekspertów zauważa, że największe wzrosty kryptowaluty mają już za sobą, o czym świadczy ogromna kapitalizacja, to wiele osób wciąż decyduje się na dokonanie inwestycji. Nie ma co się dziwić – na rynku wciąż można znaleźć setki atrakcyjnych okazji inwestycyjnych, kuszących wysokim zyskiem. Warto przy tym pamiętać, że kryptowaluty wciąż się zmieniają, a stare rozwiązania technologiczne są zastępowane przez nowe. Dlatego nawet te najstarsze, z pozoru prymitywne kryptowaluty takie jak bitcoin wciąż mogą mieć duży potencjał do wzrostu związany z usprawnieniami dokonanymi przez programistów.

Jak zainwestować w kryptowaluty?

Najprostszym i najbezpieczniejszym sposobem na zainwestowanie w kryptowaluty jest po prostu zakup jednej z nich. Można tego dokonać albo na wyspecjalizowanej giełdzie kryptowalut, albo w internetowym kantorze, albo bezpośrednio od innych użytkowników internetu. Należy przy tym pamiętać o przechowywaniu zakupionej kryptowaluty na własnym portfelu, który powinien być odpowiednio zabezpieczony, najlepiej poprzez uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Poza tym należy wystrzegać się ogłoszeń oferujących przesadnie wysokie stopy zwrotu i pewność uzyskania zysku – jak już wspomnieliśmy inwestycja w kryptowaluty zawsze wiąże się z ryzykiem straty części lub całości kapitału, a każdy początkujący i doświadczony inwestor musi sobie z tego zdać sprawę!