Osoby zakładające spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością są zobowiązane przepisami prawa do wniesienia kapitału zakładowego. Może być to wkład w postaci pieniężnej (musi wynosić minimum 5000 zł). Może to być też wkład o charakterze niefinansowym. W spółkach tego typu można dość często spotkać się z sytuacjami, w których przykładowo jeden wspólnik wnosi pokaźną kwotę pieniędzy, a drugi dobra niematerialne (na przykład patent, bez którego działalność przedsiębiorstwa by nie miała racji bytu). Sprawdź, co może stanowić aport do spółki.
- Dlaczego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?
- Wnoszenie aportu do spółki
W Polsce dozwolone są różne formy prowadzenia działalności gospodarczej. Można powiedzieć, że spółka z ograniczoną odpowiedzialnością cieszy się w kraju ogromną popularnością. Przyjęło się, że jest bardziej prestiżowa niż inny rodzaj spółek. Jest to oczywiście stereotyp (na dodatek błędny), ale funkcjonuje on od dawna. Chociaż kapitał zakładowy jest obowiązkowy, wspólnicy mogą wybrać, czy chcą wnieść kapitał w formie pieniężnej, czy aport do spółki.
Dlaczego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?
Spółkę z o.o. wybierają osoby, które nie chcą ryzykować swoim majątkiem osobistym. Jest to bardzo rozsądne podchodzenie do biznesu. Chodzi o to, że w przypadku problemów finansowych, za długi spółki ponosi odpowiedzialność spółka. Wspólnicy co najwyżej stracą swój wkład do spółki.
Dla porównania osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą odpowiada za zobowiązanie firmy całym swoim majątkiem. Oznacza to, że w razie niepowodzenia w biznesie, może stracić dosłownie wszystko, co posiada.
Dodatkową korzyścią w przypadku spółek z o.o. jest fakt, że członkowie zarządu nie muszą podlegać pod obowiązkowe składki ZUS. Po zmianach, jakie wprowadził Polski ład, wyjątek może stanowić składka zdrowotna. To i tak niewielki koszt w porównaniu z pełną składką ZUS, jaką musi opłacać przedsiębiorca decydujący się na jednoosobową działalność gospodarczą. Jest to wiec bardzo duża oszczędność w krótkiej perspektywie (nie generuje zadłużenia w ZUS). Natomiast brak składek ZUS negatywnie wpływa na wysokość emerytury w przyszłości.
Wnoszenie aportu do spółki
Do spółki można wnieść aport w postaci:
- nieruchomości (może to być lokal użytkowy, mieszkalny, produkcyjny, magazynowy, działka budowlana)
- ruchomości (typu samochód osobowy, dostawczy, maszyny do produkcji)
- majątkowe prawa autorskie
- patenty
- wynalazki
- udziały w innych spółkach
- obligacje.
Aportem nie może być:
- świadczenie usług na rzecz spółki
- świadczenie jakiejkolwiek pracy
- wszelkiego rodzaju usługi, które były świadczone w czasie, gdy powstawała spółka.