Kredyty gotówkowe - co powinieneś o nich wiedzieć?

Kredyty gotówkowe – co powinieneś o nich wiedzieć?

Aktualnie zaciąganie kredytu jest całkowicie normalną sprawą. Kupujemy telewizor na raty, bierzemy samochód na kredyt i bierzemy hipoteki na mieszkania. Możemy brać pożyczki po wypełnieniu prostego formularza, a banki prześcigają się w wyborze kredytów gotówkowych. Czy mamy świadomość jakie są różnice pomiędzy kredytami gotówkowymi i bezgotówkowymi? Czy weryfikujemy rankingi kredytów gotówkowych, czy sięgamy po taki z banku, w którym mamy konto, bo jest to najprostsze?

Źródło: Jak Dorobić – ranking kredytów gotówkowych

Rodzaje kredytów – jakie wyróżniamy?

Jeden z łatwiejszych do dostania kredytów jest kredyt konsumpcyjny, inaczej nazywany gotówkowym. Tego typu kredyt dostajemy najczęściej na parę miesięcy do kilku lat i możemy wydać go na dowolny cel – sprzęt AGD, auto, remont mieszkania czy też wakacje. Drugi kredyt, który jest niesamowicie często wybierany, to kredyt hipoteczny. Dawany jest on na zakup nieruchomości i raty płacone są bardzo często przez kilkadziesiąt lat. Tego typu kredyty ze względu na wysoką kwotę i długi czas spłacania bardzo często posiadają bardzo korzystne oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny – trzeci typ, który tak naprawdę łączy kilka kredytów w jeden. Dzięki temu do spłacenia posiadamy jedynie jedną ratę i nie mamy obaw, że o czymś zapomnimy. Na zakończenie powinno się napomknąć także o karcie kredytowej oraz kredycie ratalnym. Można je zaliczyć do najłatwiej dostępnych kredytów, gdyż zazwyczaj nie musimy nawet udawać się do placówki żeby je dostać. Bardzo często też są one bez oprocentowania, pod warunkiem że spłacamy zobowiązanie terminowo.

Różnica między kredytem bezgotówkowym i gotówkowym

Warto podkreślić, że kredyt nie jest pożyczką, kredyt może być udzielany jedynie przez banki, albo organizacje, które posiadają zgodę KNF. Działalność banków jest bardzo dokładnie opisana w ustawie o kredycie konsumenckim, w przeciwieństwie do firm pożyczkowych, przy których zastosowanie mają zapisy z kodeksu cywilnego.

Poza pożyczkami wyróżnić możemy kredyty gotówkowe i bezgotówkowe. Różnica między tymi dwoma jest bardzo prosta, ale dziwić może, że kredyty bezgotówkowe, to nie jest jeden produkt, ale kategoria, w którą wlicza się kilka różnych kredytów. Kredyt gotówkowy, inaczej nazywany konsumenckim, sprawia, że pieniądze zostają nam przelane bezpośrednio na konto bankowe i od razu mamy do nich dowolny dostęp. Banku nie interesuje czy wydamy je na samochód, zakup mebli, czy na wakacje. Kredyt jest przyznawany na ustaloną sumę i na to, czy go dostaniemy wpływa między innymi obliczona zdolność kredytowa, oraz zarobki. Za taki kredyt zawsze musimy zapłacić i przeważnie będzie to pobierane w postaci prowizji albo oprocentowania. Takie kredyty przyznawane są na czas od kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyty bezgotówkowe to w rzeczywistości kategoria, gdzie znajduje się parę różnych usług, na przykład:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny
  • karta kredytowa,
  • linie kredytowe na koncie bankowym.

Jaka jest główna różnica między kredytem gotówkowym, a usługami bezgotówkowymi? Biorąc jeden z kredytów wymienionych powyżej nie otrzymujemy pewnej gotówki, którą możemy wypłacić, wydać na dowolny cel, albo schować na lokacie. Przy kredytach hipotecznych pieniądze wydawane są na zakup mieszkania i bardzo często przelewane są bezpośrednio do sprzedającego albo dewelopera. Kredyt konsolidacyjny łączy nasze inne kredyty, więc tak samo – nie dostajemy pieniędzy na rachunek. Przy karcie kredytowej i linii kredytowej na koncie bankowym, możemy pieniądze wydać na dowolny cel, jednak jest to zazwyczaj nieduża suma i nie możemy jej między innymi wypłacić w bankomacie, często też nie zrobimy przelewu za środki z karty kredytowej.

Czy kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie?

Kredyty gotówkowe najczęściej dostępne są dla dużej grupy ludzi, jeśli tylko posiadają oni zdolność kredytową. Nie ma dużego znaczenia czy jesteś studentem, obcokrajowcem czy rolnikiem, na pewno zobaczysz bank, gdzie po dokonaniu kilku formalności otrzymasz kredyt konsumpcyjny. Informację na temat tego w jakim banku możesz znaleźć odpowiedni kredyt i w którym miejscu zaoferują Ci najlepszą ofertę najlepiej zobaczyć w rankingu kredytów gotówkowych. Każdy musi sam przeanalizować czy opłaca się korzystać z kredytów gotówkowych. Trzeba wziąć pod uwagę, że zawsze musimy bankowi spłacać większe sumy, niż od niego pożyczyliśmy. Jeżeli bardzo chcemy skorzystać z tego produktu to opłaca się wyszukać w rankingu kredytów gotówkowych, jaki bank ma najlepszą ofertę i udać się właśnie do niego i nie wybierać najprostszej opcji jaką jest wybieranie kredytu w banku, w którym mamy rachunek.