Okna skawina

Jakie okna wybrać do domu i na co zwrócić uwagę?

Okna to podstawowy element architektoniczny w domach i mieszkaniach. Ich głównym zadaniem jest wpuszczenie światła do obiektu oraz ochrona wnętrza przed zimnem. Planujesz wymianę okien w swoim mieszkaniu? A może dopiero projektujesz dom i zastanawiasz się, jakie okna będą najlepszym rozwiązaniem? Oferta okien jest w tym momencie bardzo szeroka i masz do wyboru wielu producentów stolarki okiennej. Zobacz jakie okna najlepiej jest wybrać do domu i na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Rodzaje okien

Pierwszą kwestią, nad którą zastanawiamy się, wybierając okna jest materiał, z którego zostały one wyprodukowane. Najpopularniejsze są okna PCV, które są wykonane z plastiku. Mogą one występować w wielu kolorach i mają różne wykończenie. Bez problemu możesz otrzymać okna PCV, które swoim wyglądem imitują drewno, jednak w rzeczywistości nim nie są. Nie muszą to być tylko klasyczne białe okna, które są najczęściej spotykane w blokach. Okna PCV nie wymagają skomplikowanej konserwacji i są łatwe w użytkowaniu. Nie można ich jednak poddawać renowacji i gdy się zniszczą, trzeba je wymienić.

Kolejnym popularnym rodzajem okien są te wykonane z drewna. Są bardzo wytrzymałe ze względu na swój sposób wykonania. To rozwiązanie, które sprawdzi się w klasycznych wnętrzach. Nowoczesne okna drewniane są odporne na działanie czynników zewnętrznych, jednak są trudniejsze w utrzymaniu niż okna plastikowe. Drewno wymaga bowiem konserwacji i renowacji. Jeśli jednak będziesz o nie dbać, to posłużą Ci przez naprawdę długi czas.

Warte uwagi są również okna aluminiowe. Są trwałe i nie odkształcają się. Świetnie sprawdzą się w nowoczesnym budownictwie w loftowym stylu. Warto jednak wiedzieć, że aluminium ma słabsze właściwości izolacyjne niż drewno czy plastik. Oznacza to, że z pomieszczeń może uciekać więcej ciepła.

Na co zwrócić uwagę kupując okna?

Podczas wyboru okien należy kierować się materiałem, z którego zostały one wykonane oraz ich specyfikacją. Zwróć uwagę na: współczynnik przenikania ciepła, współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g oraz klasę odporności na włamanie i izolacyjność akustyczną. Warto wybrać renomowanego producenta okien, ponieważ będziesz mieć pewność, że dokonasz dobrego zakupu. Okna skawina są warte uwagi z tego względu, że wyróżniają się wysoką jakością i precyzją wykonania. Warto pamiętać, że zakup okien to decyzja, którą podejmujemy raz na wiele lat, im lepszy model okien wybierzesz, tym później będziesz musiał myśleć o ponownej wymianie okien.