Praca na budowie to ryzyko wypadku

Praca na budowie to ryzyko wypadku

Praca na budowie należy do jednej z najbardziej niebezpiecznych. Często warunki w jakich swoje obowiązki muszą wykonywać robotnicy pozostawiają wiele do życzenia i może powodować większe ryzyko wystąpienia sytuacji niepożądanych. Dlatego coraz częściej przeprowadza się inspekcje, które sprawdzają czy pracownicy mają zapewnienie odpowiednie warunki do tego, aby wykonywać pracę bez narażania się na wypadek. Oczywiście wiele takich kontroli wykazuje, że brakuje podstawowych zabezpieczeń a łamane są nawet podstawowe zasady z BHP. Z tego powodu dochodzi do tak wielu sytuacji wypadkowych, w których dochodzi do powstawania obrażeń ciała czy nawet przypadków śmierci. Jedną z najbardziej niebezpiecznych czynności jest praca na wysokości. Przede wszystkim nie każdy może taką pracę wykonywać – do tego niezbędne są badania lekarskie, które dopuszczają taką osobę do tego rodzaju pracy.

Praca na wysokości

Takie badania mają na celu wykrycie przypadków takich osób, które z powodów medycznych nie powinny pracować w takich warunkach np. osoby, które mają zaburzenia równowagi – zwyczajnie mogą spaść z dużej wysokości. Do takiej pracy niedopuszczane są również osoby, które mają okulary. Podczas pracy mogą się one zsunąć, a człowiek będzie próbował je łapać – to może doprowadzić do poważnego wypadku. Nie oznacza to jednak, że osoby z zaburzeniami widzenia nie mogą pracować w takich warunkach. Konieczne jest jednak, aby miały one albo specjalne gogle korekcyjne lub aby miała szkła kontaktowe. W ten sposób może podejmować pracę na wysokości i to pomimo swojej przypadłości.

Wypadki

Kolejną rzeczą, która ma ogromne znacznie w naszym przypadku jest to, aby pracownicy pracujący na wysokości przeszli odpowiednie szkolenie z tego zakresu. Kurs montażysta rusztowań nie jest wcale takie kosztowny jakby się mogło wydawać, a pozwala uchronić pracowników przed upadkiem z wysokości kilku metrów. Pamiętajmy o tym, że prawidłowy montaż konstrukcji jest w tym przypadku kluczowy – bez tego nawet podmuchy wiatru są w stanie wprawić rusztowanie w ruch, co może doprowadzić do tragedii. Dlatego konieczne jest zablokowanie go w taki sposób, aby nie było w stanie poruszać się względem obiektu, który jest remontowany. Zamontowanie konstrukcji w ten sposób jest gwarancją bezpieczeństwa pracowników.