Licencja przewozowa w transporcie

Licencja przewozowa w transporcie

Fascynują Cię programy, w których pokazywano najtrudniejsze trasy dla samochodów ciężarowych? Podziwiasz precyzję zawodowych kierowców TIR-ów? Byłeś na wycieczce w górach i z niedowierzaniem obserwowałeś jak autokary wciskają się w wąskie uliczki i jeżdżą po serpentynach jak po prostej drodze? Też możesz zostać takim kierowcą! Możesz też spokojnie siedzieć za biurkiem i dbać o flotę przewozową w zaciszu swojego gabinetu.

Musisz wiedzieć, że zgodnie z Ustawą z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym od dnia 1 stycznia 2002 roku wymagane jest posiadanie licencji przewozowej. Bez względu na to, czy planujesz wykonywać kursy na trasie międzynarodowej, czy krajowej oraz na to, czy chcesz przewozić ludzi, czy towary, musisz uzyskać taką licencję. Zdobycie uprawnień nie należy do najprostszych, ponieważ wiąże się z uzyskaniem certyfikatu kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego, dlatego warto pamiętać, że wystarczy, że jedna osoba z zarządu posiada odpowiednie kwalifikacje. Znacząco ułatwia to rozpoczęcie działalności gospodarczej w branży transportowej.

Aby uzyskać certyfikat, konieczne jest zdanie egzaminu państwowego. Można się do niego przygotować samodzielnie lub w trakcie szkoleń organizowanych w różnych placówkach. Zakres wiedzy teoretycznej wiąże się bezpośrednio z codziennym funkcjonowaniem firm transportowych, więc jeśli ktoś już pracuje w branży, to ma zdecydowanie większe szanse na samodzielne opanowanie materiału niż osoba, która dopiero rozpoczyna lub chce rozpocząć swoją przygodę z transportem czy spedycją. W takim wypadku zdecydowanie lepiej zapisać się na szkolenie, jako że potrzebna wiedza jest rozległa i może okazać się trudna do opanowania dla kogoś bez odpowiedniego doświadczenia.

Mogłoby się wydawać, że w ramach certyfikatu kompetencji zawodowych przewoźnika drogowego kluczową rolę powinna pełnić wiedza dotycząca standardów technicznych pojazdów wykorzystywanych do transportu ludzi i przedmiotów, jednak jest to tylko niewielki fragment materiałów, które musi opanować kandydat na przewoźnika. Oprócz tego musi mieć szeroką wiedzę z prawa handlowego, cywilnego, podatkowego, a także znać różne aspekty prawa międzynarodowego dotyczącego przewozu osób i rzeczy oraz opanować kwestie celne i dewizowe. Tutaj może się przydać wiedza oferowana przez ZMPD, czyli Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, które umieszcza na swojej stronie liczne ogłoszenia i informacje wspomagające pracę przewoźników międzynarodowych. Oczywiście nie można zapominać o bezwzględnej znajomości zasad bezpieczeństwa ruchu, która jest dokładnie weryfikowana podczas egzaminu.

Oczywiście zakładamy, że udało Ci się zdać egzamin i uzyskać certyfikat, więc wiesz jak zarządzać przedsiębiorstwem, wykazałeś się znajomością przepisów i jesteś gotowy do działania. Jeśli jeszcze nie masz żadnego pojazdu, możesz go znaleźć na giełdzie pojazdów. Wybierz swoją specyfikację i znajdź pierwszy kurs wśród wolnych ładunków, a potem… Zdobywaj branżę transportową!