Czy opłaca się jeszcze inwestować w biletomaty stacjonarne?

Komunikacja miejska to podstawa funkcjonowania większości miast i miasteczek. Problemem może być niejednokrotnie zakup biletów. Rozwiązaniem, które jest często propagowane są biletomaty, dostępne w większości dużych miast i mniejszych miejscowości. Czy opłaca się w nie inwestować?

Jak działają biletomaty?

Biletomaty to urządzenia, które na bieżąco drukują wybrane przez klienta bilety. Urządzenia te stoją w różnych miejscach, najczęściej jednak przy przystankach. Biletomat to średniej wielkości skrzynka z elektrycznym ekranem, za pomocą którego możesz wybrać i w ciągu chwili wydrukować odpowiedni bilet.

Istnieją biletomaty oferujące bilety na przejazdy komunikacją miejską, jak i takie, dzięki którym możesz kupić bilet na przykład na pociąg czy metro. Tego rodzaju biletomaty spotkasz najczęściej na halach dworców. Zarówno zewnętrzne, jak i biletomaty stacjonarne wewnątrz budynków montuje mera-systemy.pl, producent urządzeń do sprzedaży biletów. Dzięki dobrze zaprojektowanym urządzeniom klient zyskuje wygodę i możliwość kupowania biletów o każdej porze dnia i nocy.

Korzyści płynące z biletomatów?

Jeśli chcesz zainwestować w biletomaty, warto sprawdzić wszystkie korzyści płynące z kupna takich urządzeń. A tych jest całkiem sporo. Przeważającą zaletą biletomatów jest wspomniana już powyżej możliwość zakupu biletu o każdej porze dnia i nocy – nie tylko wtedy, kiedy otwarty jest kiosk ruchu. To sprawia, że biletomaty spotykają się z entuzjastycznym przyjęciem wszędzie, gdzie się znajdują. Dodatkowym plusem jest umieszczenie biletomatu w komunikacji miejskiej, co sprawia, że osoby, które spieszą się na tramwaj czy autobus mogą zakupić bilet już w pojeździe. Pozwala to uniknąć sytuacji, w których pasażer w ogóle nie kupi biletu za przejazd, bo zwyczajnie nie ma gdzie, a nie posiada akurat gotówki, którą mógłby zapłacić u kierowcy.

Plusem biletomatów jest niewątpliwie również to, że drukują one bilet „na miejscu”, więc popyt jest dokładnie równy podaży. Nie drukuje się biletów „na zapas”, co zmniejsza koszty produkcji.

Oszczędnością jest również samowystarczalność biletomatu i brak potrzeby zatrudnienia osoby pracującej „na etat”, co dla właściciela biletomatu jest czystym zyskiem. Inwestycja w te urządzenia jest więc całkiem opłacalnym biznesem.

Gdzie w Polsce znajdują się biletomaty?

Biletomaty znajdują się w Polsce niemal w każdym większym mieście. Możemy je spotkać również w mniejszych miejscowościach na niektórych przystankach oraz oczywiście dworcach. Biletomaty na dworcach są sporym ułatwieniem zwłaszcza w małych miejscowościach, gdzie nie ma kas biletowych, lub w miejscach, gdy są one czynne tylko w określonych godzinach.

Często biletomaty spełniają także funkcję informacji turystycznej. Na niektórych biletomatach znajduje się opcja znalezienia mapy czy ciekawostek z danego miasta. Wielu turystów korzysta z tej formy informacji, ponieważ jest szeroko o dostępna i prosta w odbiorze.