Praca wakacyjna, gdzie najlepiej szukać?

Praca wakacyjna, gdzie najlepiej szukać?

Każdego roku, wraz z końcem drugiego semestru, wiele młodych ludzi poszukuje pracy sezonowej. Z tego powodu, warto zorientować się, gdzie najlepiej znaleźć zatrudnienie, które będzie spełniać nasze wymagania, równocześnie będą w zasięgu osób bez kierunkowego wykształcenia. Rynek pracy oferuje wiele możliwości dla uczniów i studentów, którzy chcą dorobić w czasie wakacji. Każda praca sezonowa charakteryzuje się inną specyfiką i to od nas zależy, którą opcję wybierzemy.

Call Center

Choć nie cieszy się dobrą sławą, jest to najłatwiej dostępna opcja dla osób, które ukończyły 16 rok życia. Zarobki są mocno uzależnione od ilości przepracowanych godzin, jednak niewątpliwy atut call center stanowi fakt, że jest to legalne źródło dochodu. Wiąże się to z tym, że firma ma obowiązek wypłacić nam przynajmniej najniższą krajową. Chroni nas to przed nadużyciami ze strony pracodawcy, które są dość powszechne w kontekście zatrudniania młodocianych pracowników.

Praca w tego typu miejscach wymaga pewnych cech charakteru, bez których może być trudno w osiągnięciu zadowalających efektów. Jak w przypadku każdego zajęcia, które wymaga kontaktu z klientem, szczególnie cenna jest umiejętność łatwego nawiązywania kontaktu. Praca wymaga dzwonienia do obcych nam osób i prowadzenia z nimi rozmowy, osoba mało kontaktowa może się w niej nie odnaleźć.

Gastronomia

W okresie wakacyjnym wzrasta zapotrzebowanie na pomocników kucharzy i kelnerów. Ułatwia to znalezienie pracy młodzieży, która mieszka w większych miastach. W przypadku pracy kelnera, można zarobić nie małe pieniądze, jeśli napiwki od klientów będą wystarczająco wysokie. Stanowisko kelnera, jest szczególnie często oblegane przez młode kobiety. Wymaga ono schludnego wyglądu, zręczności, a co najważniejsze – dużo cierpliwości do klientów.

Pracowanie jako kelner, może wbrew pozorom sprawiać wiele satysfakcji. Dużo restauracji, zwłaszcza tych usytuowanych w pobliżu rynku starych miast, posiada ogródki ze stolikami. Z tego powodu, spora ilość kelnerów pracujących sezonowo w takich miejscach, ma możliwość spędzenia większej części dnia na świeżym powietrzu.

Praca przy zbiorze owoców

Ta opcja jest szczególnie polecana dla tych, którzy nie chcą wiązać się żadną umową. Także dla tych, których dyspozycyjność nie jest o stałych porach w ciągu dnia. Praca nie należy do lekkich, jednak jest dość dobrze płatna. Wypłata wypłacana jest codziennie, z tego powodu można bardzo łatwo określić dni w których chcemy pracować bez wcześniejszego ustalania. Zajęcie z reguły nie wymaga szczególnych zdolności, jednak trzeba być osobą silną i wytrzymałą fizycznie. O ile sama praca nie musi być wymagająca sama w sobie, to bardzo często najgorszym czynnikiem jest pogoda. Zbiór owoców w większości przypadków odbywa się w sadach w silnie słoneczne dni.

Tego typu praca praktycznie zawsze wymaga dojazdu do miejsca docelowego. Dlatego przed podjęciem takiego zajęcia, warto zorientować się, czy będziemy mieć możliwość jakiejś formy transportu. Z tego względu wiele pracodawców zachęca, aby pracownicy przyjeżdżali całą grupą. Można z powodzeniem zebrać kilka osób wśród znajomych i połączyć przyjemne z pożytecznym.

Dostawca jedzenia

Ta opcja znowu tyczy się tych, którzy mieszkają w większych miastach. W ciągu ostatnich lat, popularne stało się zamawianie i dostarczanie jedzenia z restauracji, za pośrednictwem aplikacji internetowych. Jedzenie zamawiane przez tego typu aplikacje, są dostarczane przez zatrudnione osoby za pośrednictwem aut lub rowerów. Wynagrodzenie za prace jako dostawca, otrzymujemy na bazie ilości odbytych kursów. Ilość przyjętych zleceń zależy bezpośrednio od nas, nie jesteśmy związani żadną umową.

W przypadku pracy jako dostawca jedzenia przez popularne aplikację, warto wyposażyć się w rower. Rozwożenie zamówień za pośrednictwem auta, generuje koszty, wynikające z eksploatacji samochodu. W większych miastach trzeba mieć na uwadze również fakt, że korki drogowe mogą sprawić, iż szybciej dojedziemy w miejsce docelowe rowerem niż autem.