odzież robocza

Odzież robocza – gdzie ją kupić i do czego służy?

Każda dorosła osoba, zarówno taka, która pracuje dla kogoś, jak i taka, która zatrudnia innych, powinna posiadać co najmniej podstawową wiedzę w zakresie odzieży roboczej. Dlaczego? Znanie swoich praw (bądź praw swoich pracowników) zapewni, że każdy otrzyma to, co mu się należy i będzie pracował w bezpiecznych, higienicznych i w pełni zgodnych z obowiązującymi przepisami warunkach.

Z tego względu przygotowaliśmy ten artykuł, w którym wyjaśnimy, jakie role spełnia najczęściej odzież do pracy (a jest ich więcej niż mogłoby się wydawać). Wskażemy także, gdzie można ją kupić i na co warto w takiej sytuacji zwracać największą uwagę. Zapraszamy!

Jakie role spełnia odzież robocza?

W zależności od okoliczności (branży, stanowiska, na którym pracuje dana osoba, jej aktualnych obowiązków), odzież robocza może pełnić jedną lub więcej funkcji. W wielu przypadkach, szczególnie, jeśli mowa o pracy fizycznej, służy ona do zapewnienia bezpieczeństwa i zminimalizowania ryzyka, że dojdzie do urazu. Mowa tutaj na przykład o rękawicach, butach, kaskach czy okularach ochronnych, dzięki którym prawdopodobieństwo poważnego uszkodzenia ciała znacznie spada.

Nawet przy zachowaniu najwyższego stopnia ostrożności wciąż może coś się stać, na przykład ręka może się omsknąć podczas przecinania czegoś – jak łatwo się domyślić, goła dłoń ucierpiałaby w takim przypadku znacznie bardziej niż dłoń w solidnej rękawicy roboczej. Poza funkcją ochronną odzież do pracy może także przykrywać lub zastępować własne ubranie pracownika z uwagi na to, że mogłoby ono ulec zniszczeniu lub uszkodzeniu. Jest sporo zawodów, które nie są co prawda niebezpieczne, ale łatwo się zabrudzić przy ich wykonywaniu – dotyczy to np. malarzy.

Ostatnia ważna rola odzieży roboczej dotyczy jej aspektu reprezentacyjnego. Strój pracownika świadczy o firmie, więc w niektórych branżach stawia się na specjalne uniformy, aby efekt był jak najlepszy. Mowa tutaj chociażby o stewardach i stewardessach.

Gdzie można kupić odzież roboczą?

Żeby upewnić się, że nie mamy do czynienia ze zwykłym ubiorem do domowego majsterkowania, a z produktami, które posiadają odpowiednie atesty i spełniają niezbędne europejskie normy, najlepiej kupować ubiór roboczy w specjalnych sklepach BHP.

W takich sklepach w opisach produktów powinniśmy być w stanie znaleźć dokładne informacje na ich temat, które pozwolą nam ocenić, czy są one właściwym wyborem w danych okolicznościach. Kupując ubiór roboczy, warto stawiać na wysoką jakość, ponieważ zagwarantuje ona zarówno wysoki poziom ochrony, jak i trwałość (a więc na dłuższą metę także oszczędności, ponieważ nie będzie trzeba często wymieniać odzieży na nową).