Czy opłaca się brać leasing w dzisiejszych czasach?

Czy opłaca się brać leasing w dzisiejszych czasach?

Dzisiaj przedstawimy sobie nieco szerzej temat leasingu i odpowiemy na nieco zapytań. Czy warto oddawać do niego swój auto? Czy jest to w dzisiejszych czasach rentowne?

Na początek zdefiniujmy to pojęcie. A wobec tego, czym jest leasing? Ten termin pochodzi z jezyka angielelskiego „lease”, co symbolizuje dosłownie „wynajmować”. Jest to ot tak udostępnienie przez jedną osobę auta drugiej stronie na czas, jaki został już wcześniej wyznaczony. Także okres leasingu, jak i dokładne pierwiasteki, które go dotyczą, są zawarte w umowie leasingowej. Wypada podkreślić, iż osoba, która dokonuje leasingu nadal jest właścicielem tej właściwości. Druga strona jest wyłącznie przejściowym użytkownikiem.

Bez wątpliwości w największym stopniu powszechnie współcześnie uprawianym wariantem takiej aktywności jest leasing samochodów osobowych. Przyczyny tej popularności możemy doszukiwać się w fakcie, iż co chwila więcej młodych ludzi zdających prawo jazdy pragnie prywatnego wozu. Na nieszczęście, rodziców bądź innych opiekunów prawnych nader często nie stać na taki koszt. Stąd też poszukują oni kogoś, kto w razie potrzeby pożyczy im auto, choćby i za zapłatą. Nic dziwnego, iż leasing samochodu osobowego jest aktualnie czymś niezwyczajnie wziętym.

Jeszcze częściej wynajmowane są ciężarówki i inne samochody dostawcze. To w sam raz wiąże się ze najwyższym spadkiem jakości dróg oraz dochodowością zdobycia własnego tira. Firmy transportowe co chwila nagminniej przekonują się, iż
leasing samochodów osobowych jest nadzwyczajnie opłacalny, jeśli nie ma się kapitałów na kupno własnego pojazdu.

Argumentem, jaki przemawia za leasingiem dodatkowo jest ewentualność odliczenia od niego podatku VAT. Biznesmenei nader często korzystają z takowej opcji dwukrotnie. Pierwszy raz dzieje się to przy obliczaniu czynszu czy leasingowych rat, a drugi. Drugi raz możemy odliczyć podatek VAT podczas okupu przedmiotu leasingu. Przywiera jednak zaznaczyć, że jest to w świetle prawa całkowicie inna transakcja cywilnoprawna.