Co warto wiedzieć o prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej?

Co warto wiedzieć o prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to pojęcie, które jest znane zdecydowanej większości z nas. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak właściwie wygląda założenie oraz prowadzenie tego rodzaju działalności. Na szczęście nie jest to jakoś szczególnie skomplikowane. Z tego też względu, każdy z nas może sobie z tym poradzić. Trzeba jednak zastanowić się nad tym, czy nasz pomysł na biznes ma szanse powodzenia.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – podstawowe informacje

Jak zaznaczono na wstępie, na prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej decyduje się bardzo wiele osób. Istnieje bowiem spore prawdopodobieństwo tego, że taka działalność pozwoli nam na uzyskanie wymarzonej niezależności finansowej. Niestety, prowadzenie działalności jest obarczone ryzykiem niepowodzenia i należy mieć to na uwadze. Statystyki są nieubłagane. Blisko 1/4 firm zawiesza bądź likwiduje działalność. Dobrze byłoby zdawać sobie sprawę z tego, jakie są właściwie cele prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście podstawowym celem jest zarobienie pieniędzy. Działalność musi być prowadzona w sposób ciągły, jak również musi być wykonywana na własną odpowiedzialność. Jednoosobowe działalności gospodarcze powinny również być prowadzone we własnym imieniu. Trzeba zdawać sobie sprawę także z tego, że nie każdy i nie zawsze musi wpisywać się do CEIDG.

Co jeszcze należy mieć na uwadze?

Dobrze jest wiedzieć, w jakich okolicznościach jesteśmy zobowiązani do rejestracji działalności w CEIDG, a w jakich nie. Jeżeli nie będziemy rejestrować działalności gospodarczej, możemy liczyć na pewne przywileje. Nie musimy między innymi płacić zaliczek na podatek, a także opłacać składek ZUS. Nie będzie trzeba również prowadzić wyjątkowo skomplikowanej księgowości. W wielu przypadkach konieczna staje się jednak rejestracja działalności w CEIDG. Każdy, kto decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej, musi pamiętać także o tym, aby dobrze zbadać rynek. Bez sensu jest zakładanie biznesu, który nie ma zbyt wielkich szans na powodzenie. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie prowadzenie działalności gospodarczej, na którą jest popyt. Konieczna staje się również odpowiednia reklama. Warto postarać się o reklamę za pośrednictwem portali społecznościowych. Koniecznie przyjrzyjmy się również tradycyjnym ulotkom. Być może warto byłoby pomyśleć o ich rozdawaniu? Przyda się również pozytywne podejście i cierpliwość. Firma nie od razu będzie przynosić intratne zyski i należy mieć tego świadomość.