Czy dobrym pomysłem na biznes może być warzelnia serów?

Otworzenie warzelni serów może być świetnym pomysłem dla koneserów ich różnych gatunków. Oczywiście możliwe jest rozpoczęcie tego biznesu, gdy nie jesteśmy pasjonatami. Jednak będzie wiązało się to z dużą ilością wiedzy, którą będziemy musieli nadrobić. Przeczytaj artykuł, który podpowie czy warto otworzyć własną warzelnię serów. 

Jak zacząć? Postawić na niszę?

Jeśli planujemy otworzyć własną warzelnię, powinniśmy rozważyć uczestnictwo w kursie, dzięki któremu zdobędziemy podstawową wiedzę. Z reguły nie trwa on długo i nawet w parę dni możemy zdobyć potrzebną wiedzę. Podczas tego typu kursów można również zaszczepić w sobie pasję, do tworzenia serów. O wiele łatwiejsze jest prowadzenie biznesu, gdy naprawdę to lubimy.

W Polsce największym zainteresowaniem cieszą się sery żółte, dlatego dobrym pomysłem może okazać się postawienie na niszowe gatunki, które są u nas mniej znane. Sery białe podpuszczkowe są popularne we Francji oraz we Włoszech. W Polsce te gatunki znajdziemy na nielicznych półkach sklepowych. Można zdecydować się na promowanie tego gatunku sera w Polsce. Ma on niezwykły smak, zwłaszcza wtedy jak jest świeży. Poza tym zawiera spore ilości wapnia w porównaniu do twarogu, który go nie zawiera. Takie sery wytwarza się za pomocą enzymu, bądź w wyniku naturalnego ukwaszania. Jeśli twaróg wytwarzany jest jedynie metodą naturalnego ukwaszania, to nie zawiera wapnia wcale. Na zachowanie wapnia pozwala metoda kwasowo-podpuszczkowa albo podpuszczkowa. Dodatkowo w wyniku wytwarzania tą metodą, tworzy się ser serwatkowy, czyli ricottę, jako produkt uboczny. Na rynku jest on praktycznie niedostępny. Ricotta jest dobrze przyswajalnym serem oraz pełnym wartości białek.

Warzelnia serów- co jest potrzebne na start?

Każdy, kto myśli o otworzeniu warzelni serów musi mieć na uwadze, że ważny jest dostęp do mleka bezpośrednio po udoju. Dodatkowo znaczącą kwestią jest sterylność podczas udoju oraz produkcji sera. Kwestie prawne oraz sanitarne też odgrywają dużą rolę. Jednak budowa serowni może okazać się niedużym kosztem. Nie obędziemy się bez kotła warzelnego oraz dojrzewalni. Ważne jest zgłębianie wiedzy, najlepiej ze starych książek lub pokazów warzenia sera. Dzięki temu zdobędziemy potrzebne umiejętności, które pozwolą nam na jak najlepsze wykonywanie pracy.

Dokładne informacje można znaleźć na stronie dobrepomysłynabiznes.pl. Warto też przejrzeć inne miejsca, takie jak fora internetowe czy specjalne grupy w mediach społecznościowych. Dzięki takim szczegółom informacjom będzie nam łatwiej rozpocząć własny biznes.