Praca na etacie i własna działalność

Praca na etacie i własna działalność

Nie można się więc dziwić, że coraz więcej młodych nie chce być wykorzystywanych przez pracodawców na umowach śmieciowych i otwiera własne firmy. Działalność gospodarcza daje pełną swobodę działania, możliwość samorealizacji oraz osobistego wyznaczania kolejnych ścieżek rozwoju. Nikomu się nie podlega, nie jest się trybikiem w korporacji. Działalność gospodarcza kusi, ale po okresie PRL-u Polacy przywiązani są również do etatów. Czy można to pogodzić i jednocześnie prowadzić działalność oraz być zatrudnionym na podstawie umowy o pracę?

Działalność gospodarcza i etat: czy jest to legalne?

Oczywiście, chyba że w umowie o pracę pracodawca zastrzegł, że pracownik nie może prowadzić firmy. Takie umowy zdarzają się przede wszystkim w placówkach państwowych, np. w urzędach, gdzie pracownicy muszą mieć zgodę przełożonego na prowadzenie dodatkowej działalności, np. właśnie gospodarczej. W innych przypadkach przeciwwskazań nie ma.

Działalność gospodarcza i etat: kto opłaca składki?

Wiele osób, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, boi się otworzyć własną działalność ze względu na brak wiedzy nt. opłacania składek do ZUS-u. Podstawowa wątpliwość brzmi: czy prowadząc firmę, muszę ponownie opłacać składki ubezpieczeń społecznych do ZUS-u, choć robi to za mnie pracodawca? Odpowiedź jest bardzo korzystna – nie muszę!

W takiej sytuacji dochodzi do zbiegu tytułów ubezpieczenia. Osoba prowadząca firmę obowiązkowo podlega ubezpieczeniu społecznemu z racji stosunku pracy. To oznacza, że mając działalność, nie ponosimy drugi raz kosztów, które poniósł już pracodawca. Nie trzeba więc opłacać składki ubezpieczenia społecznego oraz (w przypadku „dużego ZUS-u”) opłaty na Fundusz Pracy. Dzieje się tak jednak tylko wtedy gdy na etacie zarabiamy co najmniej tyle ile wynosi wynagrodzenie minimalne (w tym roku 1680 zł).

Co się dzieje w przypadku, kiedy dopiero otworzyliśmy firmę i należy nam się tzw. „mały ZUS”, czyli obowiązujące przez 24 miesiące niższe składki? Jeśli jesteśmy w tym czasie zatrudnieni na etacie, zwyczajnie nie płacimy tych niższych składek. Nie oznacza to jednak, że pozostają one w naszej puli jako niewykorzystane i kiedyś będziemy mogli je uaktywnić. Mimo że z nich nie korzystamy, ZUS nam je odlicza dokładnie tak samo, jakbyśmy z nich korzystali. Po 24 miesiącach więc tracimy do nich prawo, podobnie jak pozostali przedsiębiorcy.

Działalność gospodarcza i etat: jakie składki muszę opłacać?

Prowadząc własną działalność i będąc jednocześnie zatrudnionym na etacie, trzeba jedynie odprowadzać składki zdrowotne. Każdy przedsiębiorca ma na to czas do 10. dnia każdego miesiąca. Jest jednak dobra wiadomość – część tych składek można odjąć od podatku dochodowego.

Jak widać, prowadzenie działalności gospodarczej przy jednoczesnym pozostawaniu na etacie ma swoje plusy. Pozwala m.in. spróbować sił na rynku z własnym biznesem, minimalizując przy tym ryzyko niepowodzenia.