Praca z misją. 3 kroki do odkrycia jakie zajęcie nada naszemu życiu głębszy sens

Praca z misją. 3 kroki do odkrycia jakie zajęcie nada naszemu życiu głębszy sens

Przypomnij sobie, kiedy ostatnim razem pomyślałeś, że to co robisz w życiu ma większy sens. Czy czujesz, że przez swoją pracę działasz na rzecz społeczeństwa lub spełniasz swoje ambicje? Jeśli ostatnimi czasy nagminnie powstrzymujesz się od ziewania na spotkaniach na Zoomie, odliczasz do przerwy na lunch ledwie siadasz za biurkiem, najwyższa pora byś zweryfikował swój życiowy cel.

Nie mówimy o pytaniu księdza czy guru od rozwoju duchowego, dlaczego w ogóle pojawiłeś się na tej planecie. Chodzi nam raczej o to, byś odkrył powód, dla którego pracujesz. Każdy z nas chciałby wiedzieć, że to co robi ma sens i pomaga mu realizować życiową misję.

Może czujesz się sfrustrowany tym, że jesteś ciągle pomijany przy awansach lub aktywnie poszukujesz nowej pracy, czujesz jednak, że nadeszła pora na zmiany. Bardzo możliwe, że to sytuacja pandemiczna z jaką zmagaliśmy się w tym roku sprawiła, że zacząłeś zastanawiać się nad tym, co robisz w życiu i postanowiłeś nadać temu większe znaczenie. Jak jednak się za to zabrać? Już tłumaczymy.

Zdefiniuj czym dla Ciebie jest życiowy cel

Jeśli chcesz nadać swojemu życiu sensu, wcale nie musisz naprawiać całego świata. Na początek zastanów się czym w ogóle jest dla Ciebie życiowy cel. Może lubisz być dla innych mentorem i autorytetem, lubisz pomagać potrzebującym albo jesteś dobry zażegnaniu każdego kryzysu w pracy. Zastanów się jakie są Twoje mocne strony i co sprawia Ci satysfakcję. Pomysł na życiowy cel musi wynikać z Twoich zainteresowań i potrzeby serca. Ma być stuprocentowo “Twój” i musisz go “czuć”. Nie porównuj się z innymi i przestań myśleć, że powinieneś robić to, co inni, żeby Twoje życie miało głębszy sens. Owszem, możesz czerpać od innych inspiracje, ale ważne jest byś robił coś, co jest zgodne z Twoimi przekonaniami, systemem wartości i marzeniami. Na zakończenie każdego tygodnia zadaj sobie poniższe pytania:

– Czy uważam, że czas jaki poświęciłem w tym tygodniu pracy był wartościowy?

– Czy czuję, że robię coś ważnego, co pomaga innym?

– Czy dzięki mojej pracy realizuję swoje ambicje i spełniam marzenia?

– Czy wykorzystuję w pracy swój pełen potencjał?

Jeśli odpowiedziałeś negatywnie na choć jedno z tych pytań, może najwyższy czas na zmiany. Zacznij od zastanowienia się na czym w sferze zawodowej najbardziej Ci zależy.

Znajdź swoje miejsce

Po ustaleniu co się dla Ciebie najbardziej liczy, zastanów się, gdzie chciałbyś pracować. Poszukaj firmy, która wyznaje te samy wartości, co Ty oraz gdzie będziesz mógł realizować swoje cele. Zastanów się jakie stanowisko sprawiłoby, że nie drżałbyś na myśl o poniedziałku. Może okazać się, że wcale nie musisz zmieniać pracodawcy, a wystarczy dokonań kilku zmian w Twojej liście obowiązków. Jeśli chciałbyś w pełni rozwinąć skrzydła na obecnym stanowisku, porozmawiaj o tym z szefem. Przedstaw swoją wizję i wyjaśnij, że jesteś gotowy na nowe wyzwania. Bardzo możliwe, że zostaniesz doceniony za wykazanie inicjatywy.

Zaplanuj swoją ścieżkę

Każda praca może przynieść Ci satysfakcję, jeśli czujesz, że dzięki niej realizujesz swoją wizję. Określ jaką rolę w danej organizacji chcesz pełnić i co musisz zrobić, by osiągnąć zamierzony cel. Skup się na swoich umiejętności i doświadczeniu, które pomogą Ci robić to, co ma dla Ciebie znaczenie. Bądź otwarty na nabywanie nowych umiejętności. Czasem oznacza to zrobienie dodatkowego kursu czy studiów podyplomowych, w innych sytuacjach najwięcej o danej pracy uczymy się w praktyce. Pamiętaj, że nawet jeśli nie jesteś już młodzieniaszkiem, wcale nie oznacza to, że nie możesz dokonać zmian w swoim życiu zawodowym. Istnieje wiele zawodów, które przyjmują pracowników bez względu na wiek czy brak doświadczenia. Wystarczy tylko dobrze poszukać. Warto dokonać takich zmian na swojej ścieżce kariery zawodowej, które usatysfakcjonują nie tylko Twojego pracodawcę, ale przede wszystkim Ciebie.