ile zarabia detektyw

Ile zarabia detektyw? – Czy w Polsce da się na tym zarobić?

Mogłoby się wydawać, że detektywem może zostać każdy. Wystarczy przecież tylko zdobyć licencję detektywistyczną. Jednak, aby można było przystąpić do jej zdawania koniecznie jest ukończenie 21 roku życia i posiadanie chociażby średniego wykształcenia. Ponadto wobec osoby, która chce zostać detektywem nie może toczyć się postępowanie karne, nie może ona również być prawomocnie skazana ani dyscyplinarnie usunięta ze służb mundurowych. Dodatkowo sam proces zdobywania licencji nie jest prosty i wymaga dużej wiedzy i umiejętności od przyszłego detektywa.

To, ile zarabia detektyw nie jest jednoznacznie określone

Zarobki zależą bowiem od charakteru zlecenia – miejsca, poziomu trudności czy ilości godzin, jaką detektyw musi poświęcić, by wykonać swoją pracę. Ponadto cena może się zwiększyć już w trakcie wykonywania zlecenia. Może dotyczyć to kosztów dojazdów do pewnych miejsc, czy też kosztów uzyskania informacji. Nie wszystkie koszty są wiadome przed rozpoczęciem sprawy, dlatego każdy klient powinien być przygotowany, że mogą ulec zmianie.

Firma Sedlak&Sedlak przeprowadziła jednak badania, które mogą w pewnym stopniu odpowiedzieć na pytanie, ile zarabia detektyw. Zostały one przeprowadzone w lutym 2019 roku w grupie 35 osób. Według nich średnie zarobki detektywów wynoszą 4 800 zł brutto. Kwota, jaką zarabiają detektywi najniżej wynagradzani wynosi mniej niż 4 420 zł brutto. Zaś na zarobki powyżej 5 530 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych detektywów.

Ile zarabia detektyw?

Nieco inaczej przedstawiają się zarobki detektywów działających „na własną rękę”. W tym przypadku to ile zarobi detektyw także zależy od ilości zleceń i ich poziomu trudności, jednak stawki są wyższe. W cenę wliczana jest eksploatacja osobistych sprzętów detektywa lub samochodu. Skoro decyduje się on samodzielnie wykonywać zlecenia, trzeba liczyć się z tym, że będzie używał prywatnych rzeczy, np. aparatu, kamery czy nowoczesnych środków łączności. Musi zatem najpierw się w nie wyposażyć i zainwestować pieniądze. Aby wydatki szybko się zwróciły często ceny są wyższe niż w agencji. Każdy ustala własne stawki. A zatem, ile zarabia detektyw „na swoim”?

Za godzinę pracy będzie trzeba zapłacić od 50 zł do 1500 zł – wszystko zależy od konkretnego detektywa oraz jego renomy i umiejętności. Rozbieżność w cenach jest bardzo duża, dlatego warto przed podjęciem decyzji o współpracy dokładnie porównać ofertę kilku osób. Czasem warto zapłacić więcej, ale poza samą obserwacją otrzymać także dokumentację w postaci zdjęć, filmów czy nagrań głosowych. Jest to opcja najczęściej wybierana przez zdradzanych małżonków, którzy chcą mieć jasny obraz sytuacji. Cały ten materiał może być potem wykorzystany podczas rozwodu z orzekaniem o winie jako dowód w sprawie.

Biorąc pod uwagę stawki godzinowe można stwierdzić, że dobry detektyw działający na własna rękę potrafi zarobić ponad 10000 zł miesięcznie. Należy jednak zaznaczyć, że ponosi on prędzej przedstawione koszty, związane z prowadzeniem sprawy. Tak, czy inaczej jest to dochodowe zajęcie. Należy jednak pamiętać o tym, że jednocześnie jest ono stresujące i czasochłonne. Osoby, które planują związać swoją przyszłość z taką profesją powinny poza stawianiem sobie pytania, ile zarabia detektyw, zapytać samych siebie czy zwyczajnie podołają takiej pracy. Odporność psychiczna i cierpliwość są w tym fachu bardzo potrzebne.

Podziel się!
error