Historia

Home » Historia

Dzisiaj już mało kto wyobraża sobie życie bez bankomatów. Dzięki nim mamy dostęp do pieniędzy niemal wszędzie. W Polsce pierwsze bankomaty pojawiły się w latach 80-tych, choć tak naprawdę w powszechnym użyciu i dla szerokiego grona klientów były dostępne od lat 90-tych XX wieku. To nieco późno zważywszy na fakt, że pierwszy pomysł bankomatu zrodził się w Ameryce. Pomysłodawcą był Luther George’a Simjian, który już w 1939 roku skonstruował urządzenie, będące prototypem bankomatu. Niestety jego pomysł nie przyjął się wśród Klientów banku The National City Bank of New York, w którym został umieszczony. Wielka szkoda, że ówczesne społeczeństwo nie dostrzegło potencjału, jaki tkwił w tym urządzeniu. Na szczęście pomysł na bankomat zrodził się niebawem w innej części świata.

Kolejny bankomat pojawił się w Wielkiej Brytanii, a jego konstruktorem był John Shepherd-Barron. To właśnie on już w 1967 roku udostępnił swój wynalazek klientom banków na Wyspach Brytyjskich. Pieniądze można było z niego wypłacać na podstawie specjalnych kuponów, które wydawane były wcześniej w banku. Wynalazek na tyle się przyjął, że już rok później wprowadzono do użycia kartę płatniczą.

Bankomat, najbliższy temu dzisiejszemu, został skonstruowany przez Dona Wetzela z Dallas. Pierwsze urządzenie skonstruowano w 1969 roku. Przełomem było to, że obsługiwał on karty z paskiem magnetycznym.

Kolejne udoskonalenie bankomatu miało miejsce w 1974 roku i polegało na umożliwieniu mu pracy w trybie on-line. Choć było to istotne udoskonalenie, to nadal nie można było korzystać z usługi, którą dzisiaj znamy jako debet. Jak na tamte czasy był to i tak gigantyczny przełom, zważywszy na fakt, że Polsce jeszcze mało kto w ogóle słyszał o zwykłym bankomacie.

Od tego czasu historia bankomatu znacząco przyśpieszyła. Dzisiaj korzystają z bankomatów w tym samym czasie miliony użytkowników na całym świecie. Dostępne są ich różne typy, ale wszystkie działają na podobnej zasadzie. Dzisiejsze bankomaty nie tylko wypłacają pieniądze, ale również za ich pośrednictwem można wpłacać pieniądze na swój rachunek bankowy. Do dyspozycji klientów oddawane są również bankomaty, za pomocą których można wykonać przelew, czy też doładować telefon. Jak dzisiejsze bankomaty się zmienią w niedalekiej przyszłości? Tego chyba jeszcze nikt nie wie, ale z pewnością możliwości są nieograniczone.

LEAVE A COMMENT