Bezpieczeństwo

Home » Bezpieczeństwo

Z bankomatów korzystamy w różnych miastach i w różnych częściach Polski, a nawet świata. Na co zatem zwracać uwagę, aby każda z dokonanych operacji była bezpieczna? Oto kilka wskazówek.
Niezależnie od tego gdzie jesteśmy i jak wiele chcemy wypłacić pieniędzy z bankomatu, warto z niego korzystać w towarzystwie drugiej osoby. Dzięki temu potencjalny złodziej szybciej zrezygnuje z dokonania rabunku dopiero co wypłaconych pieniędzy. Warto również rozejrzeć się czy w pobliżu bankomatu nie znajduje się osoba obserwująca otoczenie – być może czeka na potencjalną ofiarę. Jeśli mamy wrażenie, że jednak ktoś nas obserwuje, a na pewno że ktoś się podejrzanie kręci przy bankomacie, po prostu odpuśćmy. Idźmy do innego oddziału banku lub przejdźmy się do innego bankomatu.

Kolejna ważna sprawa, na co należy uważać, to już sam bankomat. Zanim włożymy do niego kartę, warto chwilę mu się przyjrzeć. Dla bezpieczeństwa naszych środków warto sprawdzić, czy klawiatura w żadnym miejscu nie odstaje, jakby coś pod nią się znajdowało. A może jakoś wygląda nietypowo na samo spojrzenie? Sprawdźmy, czy w miejscu, gdzie wsuwamy kartę również nie ma elementów wzbudzających nasze wątpliwości. Jeśli coś nas niepokoi lepiej z takiego bankomatu nie korzystać, a swoje obiekcje zgłosić do banku.

Korzystając z bankomatu, a szczególnie wpisując PIN, koniecznie trzeba zasłonić klawiaturę ręką lub portfelem. Już z samych ruchów ręki podczas wpisywania PIN-u można poznać numer, dlatego też im bardziej się zasłonimy, tym mniej dostrzeże otoczenie. Gdy już bankomat wypłaci nam pieniądze, pamiętajmy, aby gotówki nie liczyć na oczach wszystkich dookoła, tylko zrobić to jak najbardziej dyskretnie, licząc banknoty już po tym jak schowamy je do portfela czy torebki.

Wiele osób nie bierze ze sobą potwierdzenia dokonania wypłaty pieniędzy z bankomatu, co jest błędem. Gdyby okazało się, że mamy reklamacje, to bez wydruku z bankomatu nie mamy podstaw do jej składania w banku.

Stosując tych kilka prostych zasad z pewnością korzystanie z bankomatów będzie w pełnie bezpieczne.

LEAVE A COMMENT