Jak wybrać odpowiedni magazyn dla firmy?

Jak wybrać odpowiedni magazyn dla firmy?

O tym, jak ważne podczas prowadzenia większych firm jest racjonalne gospodarowanie ich zasobami, wie każdy dobry przedsiębiorca. Prawda ta zyskuje na wartości w przypadku niemalże wszystkich typów działalności. Najpopularniejszą formą odpowiedzialnie prowadzonej logistyki w przedsiębiorstwie, jest magazynowanie towarów. Sposób ten jest stary i sprawdzony, może więc dlatego nadal taki popularny i doceniany, a na pewno rozwojowy. Wiele firm logistycznych oferuje usługi magazynowe, starając się dogodzić swoim klientom. Coraz więcej tego typu firm inwestuje w najnowsze technologie, aby usługi te stały na najwyższym możliwym poziomie. Zanim jednak zdecydujemy się na powierzenie komuś naszych towarów, warto zapoznać się z fundamentalnymi zasadami kierującymi tą dziedziną logistyki.

Gdzie powinien mieścić się magazyn?

Czy odległość magazynu od siedziby firmy jest ważna? Zależy. Najłatwiej byłoby odpowiedzieć: tak. Lecz nie każdy przypadek wymaga bliskości firmy z magazynem. Dla niektórych branż nie będzie miało to żadnego znaczenia. Dla innych – wręcz przeciwnie. Jeśli mamy do czynienia z lokalną firmą, która posiada, załóżmy – swoje sklepy tylko w Trójmieście, to będzie stawiała ona na magazyny Gdańsk, natomiast nie zainteresuje się ofertami z południa Polski.

Jaki powinien być odpowiedni magazyn?

Takie miejsce przede wszystkim musi nadawać się do składowania w nim rzeczy, które posiadamy. Nie sposób wyobrazić sobie przecież przechowywania książek w miejscu, w którym panuje wilgoć.
Dodatkowo należy pamiętać, aby magazyn, który wynajmiemy, był w pełni sprawny technicznie. Koniecznym jest sprawdzenie wszystkich jego możliwości przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy.

Co ciekawe – niektóre magazyny oferują usługi dodatkowe, z których możemy, ale nie musimy, skorzystać. Należą do nich na przykład: etykietowanie czy foliowanie. Takie działania na pewno są korzystne dla firm, które w magazynach składują produkty niepełne – to jest tzw. „półprodukty” wymagające dodatkowej obróbki przed wysłaniem do klientów.
Istotną rzeczą jest również posiadanie przez zarząd magazynu wszelkich zgód i dokumentów prawnych, które potwierdzają użyteczność miejsca. Ponadto – w naszym magazynie powinny być przestrzegany zasady BHP.