Czym się kierować przy wyborze ścieżki zawodowej?

Czym się kierować przy wyborze ścieżki zawodowej?

Wybór dalszej ścieżki edukacji po ukończeniu szkoły średniej to jedna z najważniejszych decyzji w życiu dorastającego człowieka. Obecnie, wciąż najpopularniejszym wyborem pozostają studia, i nic dziwnego – bardzo często to właśnie one otwierają furtkę do wymarzonej przyszłości. Jak wybrać kierunek studiów, aby nie żałować podjętego wyboru?

Określ swoje cele i plany

Podstawowym, a zarazem najważniejszym wyzwaniem przyszłego studenta jest poważnie zastanowienie się nad tym, co właściwie chce robić w swoim życiu. Posiadasz już jasno określone plany i cele, dla których studiowanie będzie tylko drogą, którą trzeba przejść, by uzyskać odpowiednie kwalifikacje? A może zupełnie nie masz pomysłu jaki kierunek studiów wybrać?

Jeśli należysz do pierwszej grupy, to największym problemem może okazać się dostanie się na wymarzone studia. Jeśli natomiast jesteś osobą, która nie wie co chce robić w życiu, przejrzyj oferty rekrutacyjne szkół wyższych – całkiem możliwe, że odkryjesz w nich coś, co Cię zainteresuje. Innym wyjściem może być także zrobienie sobie roku przerwy, podczas którego będziesz miał możliwość odkryć swoje powołanie czy znaleźć inspirację w otaczającym świecie.

Pasja czy wysokie zarobki?

Jednym z pytań, które całkiem słusznie spędza sen z powiek młodym maturzystom jest: „czy wybrać kierunek, którym się pasjonuję, czy taki, który pozwoli mi dobrze zarabiać?”. Wybór kierunku zgodnego z Twoimi zainteresowaniami jest zupełnie uzasadniony, przecież to on najprawdopodobniej decydować będzie o tym, czy pracując będziesz czuł się spełniony i usatysfakcjonowany. Nikt nie chciałby przez całe życie zajmować się zawodowo czymś, co całkowicie go nie interesuje – jest to jeden z najprostszych przepisów na wypalenie zawodowe.

Z drugiej jednak strony, do swojej przyszłości należy podejść w sposób realistyczny – niektóre kierunki studiów wciąż pozostają tak niszowe, że na polskim rynku nie ma zapotrzebowania na ich absolwentów. Nie da się ukryć, że niektóre zawody wiążą się z wyższymi zarobkami, inne zaś – mają w sobie potencjał, który w przyszłości może rozkwitnąć. Przed dokonaniem decyzji o studiowaniu konkretnego kierunku, warto więc prześledzić oferty pracy chociażby na popularnych portalach ogłoszeniowych.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że połączenie własnych zainteresowań i wysokich zarobków nie jest wcale tak rzadkie, jak mogłoby się wydawać. Jeśli naprawdę Ci na tym zależy, nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś to osiągnął.

Nie bój się popełniać błędów

Najbardziej optymalne byłoby podjęcie takiego kierunku studiów, który okaże się strzałem w dziesiątkę. Nie zawsze tak się dzieje – nie ma w tym jednak nic złego, popełnianie błędów stanowi nieodłączną część życia, zwłaszcza młodej osoby. Jeśli wybrany przez Ciebie kierunek studiów nie będzie Ci odpowiadał, do pewnego momentu możesz z niego zrezygnować bez ponoszenia konsekwencji finansowych (sytuacja jest bardziej skomplikowana w przypadku, gdy przerywasz naukę na wyższych semestrach, a następnie zaczynasz studiować inny kierunek).

Studia niestacjonarne, a dostępność kierunków

Studia niestacjonarne, czyli tzw. wieczorowe czy zaoczne odbywają się w trybie weekendowym, dlatego pozwalają na podjęcie pełnoetatowej pracy. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które pragną uniezależnić się od rodziców, lub pragną pomóc im finansowo. Należy jednak mieć na uwadze to, iż nie każdy kierunek oferowany przez uczelnię w trybie stacjonarnym, otwarty zostaje także w trybie niestacjonarnym.

Spowodowane jest to między innymi tym, że liczba chętnych osób różni się często bardzo istotnie pomiędzy kierunkami, a w rezultacie – uczelniom nie opłaca się uruchamiać ich w trybie niestacjonarnym.

Twoja przyszłość jest w Twoich rękach

Wybór odpowiedniego kierunku studiów może przysparzać niemałych trudności. Chociaż podjęcie decyzji może wydawać się bardzo trudne, warto przede wszystkim zastanowić się nad swoim pomysłem na życie, i dopiero wtedy zdecydować się na studiowanie konkretnego kierunku.